free hit counter code
برنامه نویسی

آیا می توان از برنامه نویسان انتظار هک داشت؟

ماجرا برمیگردد به یکی از توییت های من که به شکل نظرسنجی منتشر کرده بودم. البته پیش از این هم درخواست هایی به صورت جدی و شوخی داشته ام که برنامه ای ( مثل تلگرام، اینستاگرام، تویتر، ایمیل و … ) را هک کنم. زمانی که امروز یکی از دوستان به شوخی این موضوع را مطرح کرد تصمیم گرفتم در این مطلب تفاوت های یک هکر و برنامه نویس را شرح دهم. 

برنامه نویسی، اقیانوسی بی نهایت و بی انتها

برنامه نویسی شاخه های زیادی دارد. حتی یک زبان برنامه نویسی خاص مثل php (پی اچ پی ) مفاهیم و موارد بسیاری را در خود جای داده است و کسی نمی تواند ادعا کند تمام جنبه های آن را آموخته است چونکه زبان های برنامه نویسی مدام در حال رشد و تکامل هستند. همکاران و برنامه نویسان زبان های دیگر مثل اندروید و ios و … هم حرف مرا تایید می کنند. و جالب است بدانید که فقط چند ماه دور بودن از برنامه نویسی برای ایجاد خلا بزرگی در دانش هر برنامه نویسی کافیست!

 

هکرها برنامه نویس اند؟ یا برنامه نویس ها هکر؟

گاهی با دوستانی مواجه می شوم که تصور می کنند، برنامه نویس ها، هکر هستند! اما کار برنامه نویس نوشتن برنامه برای کامپیوترهاست و کار هکرها نفوذ به برنامه هاست که البته همیشه هم بد نیست و هکر های کلاه سفید، در راه درست و برای افزایش امنیت از آن استفاده می کنند. برنامه نویسی و هک دو شاخه ی جداگانه از هم هستند، که هر یک نیاز به مهارت های جداگانه ای دارد.

 

هکر اطلاعات عمومی دارد، برنامه نویس اطلاعات تخصصی

یک هکر علاوه بر برنامه نویسی باید اطلاعات زیادی در مورد سیستم های کامپیوتری، راه های نفوذ، امنیت، سخت افزار و نحوه ی عملکرد آن داشته باشد ( البته منظور هکر حرفه ای است.) با این شرایط یک هکر می تواند برنامه نویس هم باشد ( که باید باشد) اما هر برنامه نویسی هکر نیست! در واقع برنامه نویس در یک زبان خاص اطلاعات زیادی دارد، اما یک هکر باید اطلاعات زیادی در زمینه های مختلف داشته باشد تا بتواند راه های نفوذ را پیدا کند. هم برنامه نویس و هم هکر، می تواند تا بی نهایت در کار خود ماهر شود.

 

کار را به کاردان بسپارید!

از هر برنامه نویسی نمی توان انتظار هک داشت و از هر هکری هم نمی توان انتظار برنامه نویسی حرفه ای را داشت. معیار سنجش مهارت هر شخص، میزان دانش وی در آن حوزه می باشد. هکر ها از هر زبان برنامه نویسی چیزهایی بلد هستند، اما برنامه نویس ها اینگونه نیستند و بیشتر بر روی یک یا دو زبان برنامه نویسی تمرکز داشته و اگر هم روی زبان های بیشتری کار کنند، باز هم یکی از زبان ها را به عنوان زبان تخصصی خود انتخاب می کنند.

 

چرا برنامه نویس ها هک نمی کنند یا هکر ها برنامه نویسی نمی کنند؟

هر یک از این افراد در کار خود حرفه ای هستند! بطور کلی کارهایی که با افزایش تجربه میزان دستمزد هم بیشتر می شود، کارهایی هستند که بعد از چند سال می توان با زحمت بسیار کمتری نسبت به زمان شروع، از آنها کسب درآمد کرد. مثلا فردی که تازه برنامه نویسی وب را شروع کرده است، برای طراحی یک سایت دو الی سه ماه وقت می گذارد اما یک برنامه نویس حرفه ای کاری به مراتب بهتر و با کیفیت تر را در مدت یک یا دو هفته انجام می دهد! این سیر طبیعی رشد در زمینه ی برنامه نویسی است که برای هر شخص دارای پشتکاری اتفاق خواهد می افتد.

 

حال فرض کنید، شخصی مثل من که در زمینه ی برنامه نویسی وب دارای تجربه و تخصص است، تصمیم بگیرد، هکر شود.زمان و انرژی زیادی لازم است تا به همان اندازه که در زمینه ی برنامه نویسی مهارت پیدا کرده ام، در زمینه ی هک هم مهارت پیدا کنم. اما اگر همین مدت را صرف برنامه نویسی کنم ، درآمد بیشتری خواهم داشت. مورد مشابهی برای هکر ها هم صدق می کند و کسی که در کار هک کردن حرفه ای شده است بسیار ساده تر، از تخصص فعلی خود کسب درآمد دارد و نیازی به یادگیری تخصص جدید ندارد.

 

درخواست خود را به فرد درست ارائه دهید!

وجود برنامه نویس ها و هکر های حرفه ای در کنار یکدیگر معنا پیدا می کند. تخصص این افراد مکمل یکدیگر هستند. وجود برنامه نویس ها برای تولید برنامه های جدید ضرورت دارد و وجود هکر ها برای ایمن سازی این برنامه ها لازم است. پس در این مطلب تفاوت های برنامه نویس و هکر را آموختیم و از این پس، درخواست خود را به شخص درست ارائه می دهیم. درخواست برنامه ی جدید به برنامه نویس و درخواست تست نفوذ و یافتن ضعف های امنیتی به هکر ها!

3+

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید