free hit counter code

اصلی ترین علت شکست در پس انداز چیست؟ + راهکار

اولین گام برای ثروت شدن را می توان، پس انداز کردن در نظر گرفت. فردی با درآمد سالیانه 24 میلیون تومان را در نظر بگیرید که بعد از یک سال 2 میلیون 400 هزار تومان پس انداز دارد. به نظر می رسد این شخص در شرایط بهتری نسبت به فرد دیگری با همین مقدار درآمد که هیچ پس اندازی ندارد، باشد. به نظرم همه ی ما دوست داریم مقداری از درآمد خود را پس انداز کنیم اما اکثر مواقع در این کار با شکست مواجه می شویم. چه عاملی باعث می شود که پس از یکسال، هیچ پس اندازی نداشته باشیم.

 

مطلب بعدی: پس انداز کنیم که چه شود؟ بعید می دانم سالانه 2 میلیون تومان پس انداز  به این زودی ها مرا ثروتمند کند!

 

علت شکست در پس انداز کردن را باید در رفتار خود جستجو کنیم!

ممکن است که مدام با خود بگوییم: “من باید پس انداز کنم!” اما در پایان سال، با نگاهی به حساب بانکی متوجه می شویم هیچ پس اندازی نداریم. از این شرایط می توان فهمید که گفتار و عمل مان با یکدیگر متفاوت است. غالبا ذهنیت ما در مورد پس انداز کردن اینگونه است که می گوییم: “من در حال حاضر درآمد چندانی ندارم و نمی توانم پس انداز کنم. باید درآمد بیشتری داشته باشم تا بتوانم باقی مانده ی آن را پس انداز کنم“.  اما قانون پارکینسون می گوید:

 

قانون پارکینسون در مدیریت می گوید:پروژه ها اغلب به میزان زمانی که به آن اختصاص داده شده است، به طول می انجامد.
خب قانون پارکینسون در دانش مدیریت پول چه کاربردی دارد؟ قانون پارکینسون در مدیریت پول،اینگونه عمل می کند که تا زمانی که نحوه درست مدیریت پول را یاد نگیرید،با هر چقدر افزایش درآمد باز هم نخواهید توانست که پس انداز لازم برای سرمایه گذاری مولد را انجام دهید.

تاثیرقانون پارکینسون بر مدیریت پول

 

طبق این قانون با افزایش هر مقدار درآمد به همان میزان هم مخارج مان بالا تر می رود. پس دو برابر شدن حقوق و درآمد نمی تواند به ما در پس انداز کردن کمکی کند، چون مخارج مان هم به همان اندازه افزایش یافته است.

 

راهکار پس انداز کردن چیست؟

مطمئنم که قبول دارید هر چقدر هم که پول داشته باشید، در نهایت خرج می شود و چیزی نمی ماند. برای اینکه بتوانیم پس انداز کنیم باید رفتار خود را تغییر دهیم. برای اولین قدم باید یک حساب جداگانه برای پس انداز هایمان در نظر بگیریم. قدم دوم نیز اینست که به محض دریافت پول و قبل از هر کاری باید مقداری از آن ( ده درصد ) را پس انداز کنیم. فردی که امورات زندگی اش را با ماهی 2 میلیون تومان می گذراند، قطعا می تواند با 1 میلیون و 800 هزار تومان هم برای یک ماه زندگی کند. اگر تخصیص ده درصد مقدار زیادی است، می توانید 5% یا حتی 1% را به پس انداز اختصاص دهید. اما نکته ی مهم اینست که خود را به پس انداز کردن عادت دهید.

سوال: پس انداز کنیم که چه شود؟ مگر نه آنکه پس انداز را هم باید روزی خرج کرد؟ چه چیزی را در مورد پس از پس انداز کردن به ما نیاموخته اند؟

0

دیدگاهتان را بنویسید