free hit counter code
برنامه نویسی

انجام پروژه ی شما با نصف قیمت! یکی از مشکلات فریلنسرها

اگر در شغلی مثل فریلنسینگ مشغول به کار هستید و یا به هر نحوی عوامل بسیاری خصوصا میزان تجربه در تعیین قیمت محصول یا خدمت شما دخیل است، پس به احتمال زیاد، بار ها تجربه ی مشابهی داشته اید. تجربه ای که هر روز شاهد تکرار آن هستیم. در حالی که این یکی از بزرگترین ایرادات این شغل عدم توافق بر سر قیمت پروژه است. به عنوان توسعه دهنده نرم افزار همیشه، در زمان عقد قرارداد، با کارفرما بر سر قیمت به مشکل بر می خورم.

علاوه بر آن نبود مرجع مناسب یا عدم آشنایی با نحوه ی قیمت گذاری مشکلات را دو چندان کرده است.

تجربه ی مشترکی که من و اکثر همکاران بنده در این زمینه دارند، حاکی از آن است که اغلب، کارفرما پس از ارائه ی توضیحات پروژه خود، هنگام ارائه ی قیمت پیشنهادی معتقد است، قیمت پیشنهادی بالاست. اما آیا واقعا اینطور است؟

کارفرما عنوان می کند که فرد یا شرکت دیگری این پروژه را با قیمتی بسیار پایین تر انجام می دهد. اما آنچه که اکثرا نیز می دانند و گاها کارفرما از آن بی اطلاع است ، موارد فنی ، تکنولوژی ها، تجربه و تبحر فریلنسر می باشد.

 

 

شناخت کافی، راه حل مناسب برای درخواست پرداخت

از طرفی به دلیل عدم شناخت و اطلاع دقیق کارفرما از حوزه ی کاری فریلنسر و توسعه ی نرم افزار ، باعث بوجود آمدن سوء تفاهم و قیاس تولید نرم افزار با دیگر حرفه ها شده که در نهایت منجر به این سوء تفاهم می گردد .

همچنین خود ما نیز به عنوان فریلنسر در شکل گیری چنین فضایی بی تقصیر نبوده ایم، چرا که با عدم شفاف سازی در یاری رساندن به کارفرما و توضیحات کامل تر در رابطه با زمان و میزان کاری که باید انجام شود، کارفرما بیشتر از هر زمان دیگری سردرگم خواهد شد.

 

کارفرما باید بداند بابت چه چیزی پول می پردازد!

از موارد دیگری که کارفرما از آن بی اطلاع بوده و فقط برنامه نویس از آن واقف است، پیچیدگی های اجرا و طراحی است. اما زمانی که کارفرما از این پیچیدگی ها و زمان بر بودن پروسه ها مطلع شود، به طور حتم رقم پیشنهادی را با کمال میل قبول خواهد کرد.

دوست عزیزی که در حوزه عکاسی کار می کرد در جواب ” انجام پروژه با نصف قیمت توسط فرد دیگری” گفته بود

تفاوت یک کار حرفه‌ای با یک کار مبتدی، همانند تفاوت غذا خوردن در یک ساندویچ فروشی با رستوران گردان برج میلاد می باشد.

به طور حتم همانگونه که پنج انگشت یک دست هیچ کدام شبیه به یکدیگر نیستند برنامه نوشته شده توسط هر یک از برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان یکسان نبوده و بسته به نوع طراحی و تجربه شخص، قیمت آن متفاوت خواهد بود.

به طور قطع فردی پیدا خواهد شد که پروژه مد نظر شما را با قیمتی بسیار پایین‌تر به سرانجام برساند.

اما آنچه که حائز اهمیت است نحوه اجرا، کد نویسی، پشتیبانی، خدمات پس از فروش، امکان توسعه برنامه در آینده و … اشاره کرد.

این بدان معناست که آیا فرد مورد نظر آینده نگری های لازم را برای توسعه نرم افزار طی ماه ها و سال های آینده را در نظر گرفته است یا نه؟

پس لطفاً از این پس بعد از دریافت هزینه پروژه هیچ گاه این جمله را تحویل برنامه‌نویس ندهید چرا که قطعا فرد مورد نظر بعد از بررسی های بسیار این پیشنهاد را داده است.

هر کسی می تواند ادعا کند پروژه مد نظر شما را به نصف قیمت یا حتی خیلی کمتر از آن انجام دهد. اما در نهایت آنچه که می بایست مورد توجه قرار گیرد نتیجه حاصل شده می باشد.

پس انتخاب با شماست آیا به دنبال یک کار ضعیف که هیچگاه به سرانجام نرسیده و شما را تنها از مقصد و هدفتان دور می‌کند هستید یا به دنبال یک کار حرفه ای که در تمامی مراحل گام به گام همراه شما تا رسیدن به سرمنزل مقصود است می باشد.

استاد و دوست گران قدرم آقای مهدی باقری در ارتباط بین هزینه و تخصص نوشتار خوبی به رشته ی تحریر در آورده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

پ.ن: مطلبی مرتبط با فریلنسری از نوشته های خودم با نام “فریلنسری ایجاب می کند که این چند مشکل را داشته باشید!” را در ویرگول بخوانید.

1+

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید