free hit counter code

بهترین روش پس انداز کردن ( تجربه شخصی نویسنده )

چند بار پیش آمده است که قصد پس انداز کردن بخشی از درآمد خود را داشته باشید اما موفق به انجام آن کار نشده باشید؟ خرید کردن به همه ی ما احساس خوشایندی می دهد و امیدوارم همیشه و هر زمان که قصد خرید چیزی را داشتیم، به راحتی از پس خرید آن برآییم. پیش نیاز این امر، داشتن پول و پس انداز می باشد. در ادامه راهکار شخصی خودم را که پس از مطالعه ی مطالب گوناگون در سطح وب و کتاب هایی چون “ثروتمندترین مرد بابل” و “پدر پولدار، پدر بی پول“ و غیره بدست آورده ام را به اشتراک خواهم گذاشت.

 

اولین قدم برای پس انداز کردن چیست؟

اولین قدم برای شروع اینست که تصمیم بگیرید بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید. برای موفقیت بیشتر حتما  پس اندازتان را برای کار خاصی در نظر بگیرید و برای آن برنامه ریزی کنید . همچنین به لحاظ زمانی هم نقطه ی پایانی برای پس انداز های خود در نظر بگیرید تا در آن زمان به تحقق اهدافتان با آن پس انداز بپردازید. به طور مثال، نقطه ی شروع و پایان پس انداز های من، سال خمسی ای که در نظر گرفته ام می باشد که تصمیم دارم با آن پس انداز ها سرمایه گذاری کنم.

 

چرا نمی توانم پس انداز کنم؟

اگر موارد فوق را در انجام دادید و باز هم موفق نشدید که پس انداز کنید، باید نگاهی به رفتار خود بیاندازید نه گفتار خود. من هم سالها می گفتم که دوست دارم پس انداز کنم، و باید پس انداز کنم. اما نتیجه عکس آن بود تا آنکه به رفتارم دقت کردم.

 

تصور غلط در مورد پس انداز چیست؟

تصور اغلب ما از پس انداز این است که بعد از دریافت حقوق یا پول، همه ی نیاز های خود را تامین کنیم و هر چقدر که دوست داریم خرج کرده و در نهایت اگر پولی باقی مانده بود، پس اندازش کنیم. اما قانونی وجود دارد که می گوید مخارج شما، به اندازه ی درآمد شماست یعنی اگر درآمد شما سه برابر شود، مخارج تان هم به همان میزان افزایش پیدا می کند. من به شخصه آن را تجربه کرده ام!

 

چطور رفتار کنم تا در پس انداز کردن موفق باشم؟

برای پس انداز درست و اصولی باید مخارج خود را مدیریت کنید. و بهترین روش برای اینکار، اینست که به محض اینکه پولی دریافت کردید، اول سهم خودتان ( همان پس انداز ) را بردارید و بعد برای باقی پول ها برنامه ریزی کیند.

 

در پس انداز کردن میانه رو باشید!

سعی کنید فرمول مشخصی برای پس انداز کردن داشته باشید. مثلا من همیشه ۱۰ درصد الی ۱۵ درصد از اصل مبالغ دریافتی را پس انداز می کنم ( دقت کنید که اصل دریافتی، نه بعد از کم کردن قسط و هزینه مسکن و .. ). نکته ی مهم دیگر اینست که به تجربه متوجه شده ام زمانی که مبلغ پس انداز شده را در حساب جداگانه نگهداری کنید، بهتر و بیشتر به این باور می رسید که اصلا چنین پولی وجود نداشته و حتی در مواقع ضروری هم به یاد این پول نخواهید افتاد، به این ترتیب تا رسیدن زمان مقرر ( برای من سالی یکبار است ) جای پس اندازتان امن است (:

و در آخر نگذارید پولتان بگندد!

پول روی پول گذاشتن، چندان خوب نیست. همیشه تصورم از پس انداز این بود که مقداری پول را ذخیره می کنم، مثلا سالی ۵ میلیون تومان ولی هیچوقت نمی دانستم که هدفم از اینکار چیست؟ باید به طریقی و زمانی آن پول خرج می شد، اما کجا و چگونه؟ اصلا برای ده سال هم که پس انداز کنم، فقط ۵۰ میلیون تومان دارم که به احتمال زیاد آن موقع پول زیادی هم نباشد! جواب را در کتاب “ثروتمندترین مرد بابل” پیدا کردم. سرمایه گذاری!

2+

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه عباس شکیباورود به فروشگاه