free hit counter code

ختم قرآن در ۲۲ ماه، تنها با روزی یک آیه!

بارها تصمیم گرفته ام که قرآن را به صورت کامل مطالعه کنم و فکر نمی کنم تا کنون موفق شده باشم که حتی به انتهای سوره ی بقره برسم! اخیرا یکی از دوستان گودریدز که موفق شده به ختم قرآن شده بود و متن بسیار جذابی هم در این باره نوشته بود، مرا به این فکر واداشت که بار دیگر این خواسته و آرزوی قدیمی را … امتحان کنم/سعی کنم. علاوه بر آن مشاهده ی روزانه ی قرآن کوچک و جمع و جور صورتی رنگی که هدیه گرفته بودم، باعث می شد تا به یاد عهدی که در زمان دریافت این هدیه بسته بودم، بیوفتم.

تلاش های سی روزِ که همانگونه که مت کاتس نیز در بخشی از سخنانش به آن اشاره می کند، تلاشی است برای تمرین کردن و انجام کارهایی که مدت هاست قصد انجام آن را داشته اید. از زمانی که این تلاش ها را شروع کردم یکی از مواردی که در ذهن داشتم، طرح ختم قرآن با استفاده از این گام های کوچک بود. بالاخره در دومین ماه از آغاز این طرح و به عنوان پنجمین تلاش خود، تصمیم گرفتم روزانه یک آیه از قرآن را بخوانم.

چرا روزانه یک جزء نه!؟ فقط یک آیه!؟

با شناختی که از خودم دارم، به خوبی می دانم که هرگز برای شروع نخواهم توانست، به خواندن روزانه یک جزء قرآن پایبند باشم. حتی در تلاش هایی که پیش از این داشته ام، موفق به خواندن یک صفحه به صورت روزانه هم نشده ام! با در نظر گرفتن این تجربیات، بهترین روش برای شروع، برداشتن کوچک ترین گام ها بود. برای خارج کردن یک اتومبیل از حالت سکون یا نیاز به نیروی زیاد با همان وزن ماشین دارید و یا کم کردم وزن اتومبیل و صرف نیروی کمتر! که البته در مورد اتومبیل ها نمی توان چندان وزن را تغییر داد!

اما خوشبختانه در مورد تلاش پیش رو، این امکان وجود داشت که کار (task) مورد نظر را به بخش های کوچک تری تبدیل کرده ( مثل کم کردن وزن اتومبیل ) و سپس با صرف نیروی کمتر که به علت مقاومت کمتر در مقابل تغییر می باشد، اولین گام ها را به سوی هدف بلند مدت تر برداشت. از این رو به جای یک جزء و حتی یک صفحه از قرآن، کوچکترین جزء قرآن، یعنی یک آیه را به عنوان نقطه ی شروع انتخاب کردم و سعی کردم خودم را قانع کنم که پای بندی یک ماهِ به آن نباید کار چندان سختی باشد! ( که البته واقعا هم نبود! )

 

از آغاز تا پایان، چه چیزی آموختم؟

این پویش از تاریخ ۲۸ فروردین ۹۷ آغاز و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۹۷ به پایان رسید. با وجود اینکه در این مدت سی روزِ زمان خاصی برای انجام این کار (task) در نظر نگرفته بودم، اما به صورت ناخودآگاه معمولا پس از نماز ظهر و عصر آیه ی مربوط به آن روز را مطالعه می کردم. با توجه به اینکه هدف از شروع این طرح ختم قرآن کریم بود، همواره و در تمامی لحظات می توانستم نقطه ی پایانی متصور شوم. به همین دلیل هر روزی که موفق به انجام این فعالیت می شدم، روند پیشرفت و گام برداشتن هر چند کوچک در این مسیر را مشاهده می کردم. نکته ای که می توانستم از این مطلب بدست بیاورم، اهمیت انجام کارهای کوچک در به سرانجام رسیدن کارها بود. به این نحو که با تعمیم این موضوع به محیط کاری، هر زمان که با بی میلی نسبت به کار یا پروژه ی حاضر مواجه می شدم، سعی می کردم با تعریف یک وظیفه که قسمت کوچکی از آن پروژه بود، علاوه بر پیشبرد پروژه، نظر و احساسات خودم را نسبت به آن پروژه تغییر دهم!

 

پس از یک ماه، چند آیه خواندم؟

انتظاری که پس از سی روز می رفت آن بود که با در نظر گرفتن تعداد آیات سوره ی حمد که شش ایه دارد ( بسم الله الرحمن الرحیم را به عنوان آیه در نظر نگرفته ام ) می بایست در آیه ی ۲۴ سوره ی بقره می بودم. اما پس از پایان یک ماه آیه ی ۳۸ سوره بقره را خوانده بودم.علت این امر این بود که سوره حمد را یکجا خواندم، علاوه بر آن آیات ابتدایی سوره ی بقره را نیز خوانده و عملا خواندن یک آیه را از سومین صفحه ی قرآن شروع کردم. با این شرایط کاملا منطقی می باشد که در تاریخ یک اردیبهشت ( چهار روز پس از شروع ) در حال خواندن آیه ی ۱۳ سوره ی بقره بوده باشم

 

چگونه مطمئن می شدم که هر روز این کار را انجام داده ام؟

برای پیگیری انجام روزانه ی این طرح و همچنین آیه ای که خوانده ام، از یک تقویم جیبی کوچک که حالا دیگر پر است از  خط خطی های بسیار با رنگ ها زیاد استفاده کردم. برای علامت گذاری آیه ها از خودکار صورتی! استفاده کرده ام. البته انتخاب رنگ صورتی که همرنگ با همان قرآنی که هدیه گرفته ام، کاملا اتفاقی بود. هر روز بعد از خواندن آیه ی مربوطه، علاوه بر یک ضربدر صورتی که به تقویمم افزوده می شد، شماره آیه ی مد نظر نیز برای هر روز نوشته می شد.

 

 

یک نکته در مورد رسم زنجیزه ی پیگیری

زنجیره!؟‌ با وصل کردن روزهایی که در تقویم علامت گذاری کرده ایم به یک شکل زنجیر مانند می رسیم. پیش از این مثل هر فرد دیگری که موفق به انجام یک کار می شدم، بر روی تاریخ آن روز یک علامت ضربدر می زدم. اما به پیش رفتن این رویه بعد از مدتی خواندن تاریخ ها بسیار سخت می شد. از طرفی برای شباهت هر چه بیشتر علائم رسم شده تصمیم گرفتم از مربع یا دایره به جای ضربدر استفاده کنم. به این ترتیب با ترکیب کردن اشکال مختلفی چون مربع ، دایره و مثلث با رنگ ها، تنوع بیشتری در انتخاب علامت گذاری پیدا کرده و با تعداد حداقل سه رنگ مختف و سه شکل متفاوت می توان نه کار را رهگیری کرد!

مزیت این طرح آنست که این اشکال به دور عدد های مربوط به تاریخ کشیده شده و اجازه ی خواندن این مقادیر را هم می دهند. هم چنین توصیه می کنم در انتخاب اشکال بیش از حد زیاده روی نکنید! قطعا شمردن تعداد اضلاع برای اطلاع از هفت یا هشت ضلعی بودن یک شکل کمی خسته کننده است! ضمن اینکه با زیاد شدن اشکال و رنگ ها احتمالا تعداد وظایف زیادی را برای خود در نظر گرفته اید! که در اینصورت به زودی اکثر تلاش هایتان با شکست مواجه خواهد شد!

 

قدم بعدی چیست؟

به عنوان گام بعدی تصمیم دارم این طرح را بمدت سی روز و با یک تغییر دو آیه به جای یک آیه تمدید کنم. در ابتدا قصد داشتم به جای افزایش یک آیه ، روزانه چهار آیه مطالعه کنم اما با توجه به اینکه در حال حاضر به محل کار جدیدی می روم و هماهنگ شدن و برگشتن به جریان عادی زندگی تا زمان سازگار شدن با شرایط جدید، به کمی زمان نیاز دارم، برای جلوگیری از شکست طرح جدید، تصمیم گرفتم به همان دو آیه کفایت کنم. و پس از آن نیز سه آیه و بعد چهار آیه و همین طور الی آخر! با در نظر گرفتن این روند و تعداد آیات قرآن ( 6236 بدون بسم الله الرحمن الرحیم ) و استفاده از فرمول مجموع اعداد سری می توان به این نتیجه رسید که با افزایش یک آیه در هر ماه، پس از ۲۲ ماه قرآن را ختم خواهم نمود! و در آخرین ماه نهایتا تعداد ۲۲ آیه باید بخوانم.

 

ضربدرهای صورتی رنگ خوش احساس!

پی نوشت:  یک تقویم کوچک جیبی که دو صفحه ی آن ( هر کدام مربوط به یک هفته ) که هیچ کجای آن دیگر جایی برای نوشتن نداشت! لمس این دو برگه و مخصوصا آن قسمتی از تقویم که یک قطره آب بر روی آن ریخته بود، حس بسیار خوبی داشت. حتی استفاده از اشکالی مثل دایره  و مربع که امکان خواندن اعداد تاریخ ها رو می داد نیز به آن ضربدر های خوش رنگ نمی رسید! لیلا در مطلب مزایای ثبت کردن فعالیت‌ها و توجه به زمانی که صرف آن‌ها می‌کنیم به تیک سبز رنگ دوست داشتنی اشاره کرده بود. کاملا مشخص بود که چه حس خوشی به آن تیک دارد. شاید آن زمان چندان این حس و حال را درک نمی کردم، اما اکنون بیشتر از هر زمان دیگری آن را حس می کنم. حس لمس کردن ضربدر ها صورتی خوشرنگ!

 

 

0

۲ thoughts on “ختم قرآن در ۲۲ ماه، تنها با روزی یک آیه!

  1. بله روزی یک آیه، کم به نظر می رسد. اما همان طور که در این نوشته نیز اشاره کردم، خواندن یک آیه تنها برای شروع ساده سازی فرآیند شروع بوده و از این پس هر ماه بر تعداد آیات افزوده خواهد شد. تا در نهایت به ۲۲ آیه که مربوط به آخرین ماه میباشد، برسیم. قرآنی که من در دست درام، حدود ۶۰۰ صفحه دارد، و با در نظر گرفتن خواندن روزانه یک صفحه تقریبا ۱۹ ماه طول خواهد کشید تا یک بار قرآن را ختم کنیم. عدد به دست آمده فاصله ی چندانی با عددی که من به دست آورده بودم ( ۲۲ ماه، با خواندن روزانه یک آیه ) تفاوت چندانی ندارد. ممکن است در حال حاضر روزانه یک آیه مقدار کمی به نظر برسد، اما با توجه به روند افزایشی تعداد آیات، به زودی به تعداد یک صفحه و ممکن است بیشتر از آن نیز برسیم ( هنوز به این مرحله نرسیده ام، اما حتما در مورد آن هم خواهم نوشت )
   علاوه بر آن تا زمانی که کاری را به شیوه ی مشابهی انجام می دهید، ننایج یکسانی نیز دریافت خواهد کرد از این رو برخلاف تمامی تلاش های قبلی خودم ( مبنی بر خواندن روزانه یک صفحه ) تصمیم گرفتم شیوه ی جدیدی را امتحان کنم. حرف شما را کاملا قبول دارم! زمانی خواندن یک صفحه از قرآن کار سختی برایم بود، ولی اکنون که یک و ماه نیم از آغاز طرح خواندن روزانه یک آیه می گذرد، به این نتیجه رسیده ام که خواندن روزانه یک صفحه از قرآن کار سختی نیست. و همانگونه که ذکر شد، به این دلیل که این طرح را آغاز کرده بودم، باور اینکه خواندن یک صفحه قرآن کار سختی است، در من تغییر کرد. به همین دلیل امید دارم که با ادامه ی همین روند باورهای دیگری همچون خواندن یک جزء قرآن و … نیز تغییر کند. چه بسا با تغییر این باورها به یکی دیگر از اهداف خود که همان آغاز مطالعاتی در زمینه ی قرآنی می باشد نیز برسم!
   از طرفی کاملا بدیهی است که خواندن یک ایه زمان بسیار کمتری نسبت به یک صفحه می طلبد، به همین دلیل احتمال شکست خوردن این طرح بسیار کمتر خواهد بود!
   هدف من از این طرح، ختم قرآن نیست، بلکه تغییر در سبک زندگی و پیوند زدن قرآن به زندگی روزمره به جای تلاش های مقطعی می باشد.

   0

دیدگاهتان را بنویسید