free hit counter code
چالش,  وبلاگنویسی

سوار بر موشک کاغذی تلگرام به کجا می رویم؟ تلگرام و تولید محتوا

اهمیت دیتا برای یک جامعه
دانش ، بزرگترین میراث گذشتگان برای ما است و بهترین میراثی است که ما نیز می توانیم از خود به جای بگذاریم هم دانش خواهد بود. گذشتگان برای انتقال دانش به نسل های بعدی از روش های متعددی استفاده کرده اند. اجداد ما از سنگ نوشته ها برای انتقال دانش استفاده کردند. با گذشت زمان کتاب بوجود آمد! بی شک کتاب ها بیشترین خدمت را به بشریت کرده اند. کتاب ها آنقدر مهم هستند که به آتش کشیده شدن انها توسط مغول ها حسرتی است که تا ابد در دل آیندگان خواهد ماند.

با گذشت زمان و بوجود آمدن اینترنت ارتباطات بیشتر از بیش آسان تر شد تا حدی که جهان را دهکده ی جهانی نامیدند. بزرگترین خدمتی که دهکده ی جهانی می توانست به ما داشته باشد، تسهیل سازی فرآیند دسترسی به دانش و اطلاعات روز بود. در این نوع انتقال دانش تقریبا مشکلاتی مثل در دسترس نبودن کتب، از بین رفتن کتاب و موارد دیگر حل شده است به حدی که تقریبا مطالب منتشر شده در این بستر تا همیشه و در همه ی ساعات در دسترس خواهد بود.

احتمالا با سرویس هایی که تاریخچه ی سایت های مختلف را آرشیو می کنند آشنا باشید. با استفاده از این سرویس ها تمامی وبسایت ها به همراه مطالب آنها ، حتی اگر آن مطلب یا وبسایت پاک شده باشد نیز در دسترس شما خواهد بود.

از جمله ی مزایای دیگر دهکده ی جهانی سهولت در جستجو و دسترسی به مطالب مد نظر می باشد. به سادگی تایپ چند کلمه و فشردن کلید اینتر با دنیایی از مطالب مرتبط روبرو خواهید شد. این جایی است که من آن را نقطه ی عطف دهکده ی جهانی می دانم. یکی از مشکلات کتاب که شخصا همیشه با آن مواجه بودم وجود نداشتن گزینه ی Ctrl+F در کتاب های چاپی بود. خوشبختانه اینترنت این مورد را هم به خوبی پاسخ داده است تا به حدی که بزرگترین ویژگی منحصر به فرد آن نام برد.

با تمام این حرف ها و مزایای اینترنت و فضای مجازی در انتقال دیتا ، این روز ها با وجود امدن پدیده هایی مانند شبکه های اجتماعی زنگ های هشدار به صدا در امده اند. شبکه های مجازی تنها محل گذری هستند که به قول محمدرضا شعبانعلی

کاربران به شبکه های اجتماعی می آیند که زحمت فکر کردن را از دوش خود بردارند و فقط حرف بزنند!

هدف غایی شبکه های تسهیل سازی ارتباطات است امابا گذر و تغییر اهداف و سیاست های شبکه های مجازی برای برای جذب کاربر بیشتر امکاناتی دیگری اضافه کردند. از طرفی کج فهمی کاربران یا هر چیز دیگری که می توان آن را نامید، باعث شده است نحوه استفاده از این ابزارها به گونه‌ای که تغییر کنند که از هدف اصلی این شبکه های اجتماعی دور شود. به جای تسهیل سازی ارتباطات از آن به عنوان ابزاری برای آموزش و انتشار محتوای سطحی استفاده شود.

شبکه‌های مثل فیسبوک، لینکدین و امثال هم با توجه به تعامل دو طرفه نسبتا قابل تحمل تر هستند. در این بین به وجود آمدن شبکه های اجتماعی دیگری که کاربر بدون تعامل با تولید کننده محتوا و بخصوص تعامل با محیط بیرون از شبکه اجتماعی مد نظر در حال فعالیت می باشد، در وارد کردن آسیبی جدی به فرآیند تولید محتواست. تمامی دیتا و اطلاعات تولید شده و حتی کپی شده در این در این شبکه ها در واقع در حال گردش و بازنشر در سیستمی بسته می باشد. در شبکه های این چنینی محتوا به هیچ عنوان امکان خارج شدن و ثبت شدن در موتور های جستجو را ندارند. این یکی از زنگ های هشدار در مورد این سیستم هاست، چرا که اگر زمانی این شبکه ها به هر دلیلی در دسترس نباشند، تمامی اطلاعات ذخیره شده یا ثبت شده در آن برای هیچ گاه در دسترس نخواهند بود.

چرا انتقال دیتا به این موشک کاغذی مضر است؟

تلگرام موشک کاغذی محبوب این روزهای جامعه ما یکی از شبکه‌های اجتماعی یاد شده است که اطلاعات در آن در واقع در حال گردش در یک بسته هستند. متاسفانه شبکه های اجماعی مانند تلگرام، ویژگی های یاد شده برای اینترنت را نداشته و در حقیقت به عنوان پس رفتی در این زمینه می توان از آن یاد برد.

اطلاعات و دیتای موجود در تلگرام همانند آبی است که در بطری در بسته در بین اقیانوس سرگردان است. تمام دیتا در داخل سیستم بسته ای در حال گردش است. همانطور که اشاره شد، چه خواهد شد اگر مشکلی برای تلگرام پیش آید؟ اگر به هر دلیلی سرویس های مذکور دیگر در دسترس ما نباشند؟

با انتقال فزاینده ی اطلاعات به این سرویس، در حقیقت در حال قرار دادن تمام تخم مرغ ها در یک سبد هستیم، امیدوارم که اتفاقی برای سبد تخم مرغ هایمان نیوفتد!

جستجوی ضعیف

مورد دوم، قسمت جستجوی ضعیف تلگرام می باشد. در مورد وبلاگ ها و برخی شبکه های اجتماعی دیگر مانند فیس بوک و لینکدین، با استفاده از موتور های جستجو مثل گوگل، علاوه بر عنوان مطلب، امکان جستجو در متن محتوا نیز فراهم شده است. اما در مورد تلگرام اینگونه نبوده و تنها امکان جستجوی همگانی در بین عنوان کانال ها و جستجویی بسیار ضعیف در متن کانال ها و گروه هایی که عضو آن هستید فراهم آمده است. قابلیت جستجو از آن جهت ضعیف است که تلگرام از الگوریتم های بسیار ضعیفی استفاده می نماید.

سرورها در دسترس نیست

موتور های جستجو امکان دسترسی به هیچ یک از سرور های تلگرام ندارند، به همین جهت است که در صفحه ی نتایج جستجوی آنها هیچ اثری از مطالب و محتوای کانال ها و گروه ها به چشم نمی خورد! در اینکه تلگرام باعث رونق بسیاری از کسب و کار ها شده است، شکی نیست. اما این رونق می توانست دو چندان شود اگر مطالب از طریق موتورهای جستجو نیز در دسترس می بودند.

تغییر ذائقه ها

در یک سال گذشته بطور اختصاصی در حال طراحی و توسعه ی ربات های تلگرام، منشی اکانت و … غیره بودم. در این مدت با کاربران و کارفرمایان بسیاری در اتباط بوده ام. یکی از جالب ترین نکاتی که به آن دست یافته ام اینست که کاربران تلگرام بیش از هر شبکه ی اجتماعی دیگری، از خواندن مطالب طولانی بیزار بوده و بیشتر از هر چیزی خروج از تلگرام و یا کلیک کردن بر روی هر لینک خارجی که باعث باز شدن مرورگر شود، بیزاری می جویند! بارها با این مشکل مواجه شده و مشاهده کرده ام که بسیاری از ایده ها، فعالیت ها و حتی تبلیغات به دلیل عدم توجه به این نکته شکست خورده است.

نتیجه

تلگرام در ابتدا با هدف ارتباط آسان افراد با یکدیگر شروع به کار کرد، اما رفته رفته و با قابلیت های جدیدی که به آن افزوده شد و کمی خلاقیت کاربران، علاوه بر ارتباط، مصارف دیگری نیز پیدا کرد. با توجه به جامعه ی آماری بالای این شبکه اجتماعی، تغییر ذائقه ها کاری بسیار سخت و دشوار است.

این مطلب در مطالب چالش وبلاگ نویسی نوشته شده است.

 

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید