free hit counter code

طراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو چیست؟

اخیرا مفهوم طراحی ریسپانسیو پر کاربرد شده است. اما طراحی ریسپانسیو چیست و چقدر اهمیت دارد؟ آیا واقعا طراحی ریسپانسیو وبسایت یک ضرورت است؟ و در نهایت هزینه ی طراحی یک صفحه ریسپانسیو در مقایسه با طراحی ثابت به چه شکل است؟ 

آمار ها در این مورد چه می گوید؟

در چند سال گذشته ضریب نفوذ موبایل ها بسیار زیاد شده است. با ورود شبکه های اجتماعی و همه گیر شدن آنها، آمار ها نشان می دهند بازدیدکنندگانی که با موبایل از وبسایت ها بازدید می کنند تقریبا ۳ برابر بازدیدکنندگانی هستند که با کامپیوتر وبسایت مذکور را مشاهده می کنند. به همین دلیل طراحی واکنشگرا از اهمیت بالایی برخوردار است، تا حدی که این روزها نمی توان سایتی را یافت که از این نوع طراحی بهره مند نباشد.

 

تعریف طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو در نقطه ی مقابل طراحی ثابت (fixed) قرار دارد و به این شکل است که محتوای صفحه برای هر دستگاه ( بسته به اندازه ی صفحه ) بهینه شده و به کاربر نمایش داده می شود. در سایز های کوچک تر مثل موبایل ها مطالب با ترتیب اولویت پر اهمیت تر به کم اهمیت تر نمایش داده می شود و علاوه بر آن کاربر فقط صفحه را در جهت عمودی اسکرول می کند که باعث تجربه ی احساس بهتری می شود.  فونت ها نیز کمی بزرگتر شده تا خواندن متون ساده تر باشد.

 

نمایش یک صفحه به شکل های مختلف برای دستگاه های گوناگون

نسبت هزینه ی طراحی واکنشگرا به ثابت

در  طراحی ثابت، صفحه با عرض ثابت ( معمولا ۹۶۰ پیکسل ) طراحی شده و در تمامی دستگاه ها و موبایل ها به همان شکل نمایش داده میشود اما در طراحی ریسپانسیو یک صفحه باید حداقل در سه سایز طراحی شود

 • کوچک و زیر 600 پیکسل برای تلفن های همراه
 • متوسط و بین 600 تا 900 پیکسل برای اکثر تبلت ها، برخی از تلفن های همراه بزرگ و نوت بوک ها
 • بزرگ و بیش از 900 پیکسل برای کامپیوترهای شخصی رومیزی

نکته ی مهم اینست که برای یک صفحه ی بخصوص از سایت سه صفحه ی جداگانه طراحی نمی شود، بلکه یک صفحه طراحی شده و تمامی این موارد درون آن وجود دارد. در هنگام نمایش مطالب با توجه به اندازه ی صفحه نحوه ی چینش و ترتیب نمایش آنها تغییر می کند. طراحی واکنشگرا و ثابت در صفحات بزرگ یکسان است اما برای طراحی صفحات متوسط و کوچک نیاز به نوشتن کدهای اضافه تری هست. به همین علت هزینه ی طراحی ریسپانسیو بیشتر از طراحی ثابت خواهد بود.

 

طراحی ریسپانسیو از ضروریات یک سایت است!

طراحی ریسپانسیو برای هر کدام از اندازه های دستگاه ها ظاهر متخص به آن را نمایش می دهد. با توجه به رشد بالای کاربرانی که با استفاده از موبایل وارد اینترنت می شوند، طراحی سایتی که برای انواع دستگاه ها بهینه شده باشد، ضروری به نظر می رسد. اگر وبلاگ یا وبسایت شما از طراحی ریسپانسیو بهره نمی برد، پس بهتر است هر چه سریعتر نسبت به تغییر طراحی آن اقدام کنید.

1+

۲ thoughts on “طراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو چیست؟

 1. سلام. تا چندسال قبل طراحی واکنش‌گرا یک option اضافی در طراحی سایت بود و به کارفرما پیشنهاد می‌شد اما الان یک ضروریت محسوب می‌شه.
  توی این نوع طراحی باید دقت داشته باشیم که حتی‌الامکان المانی حذف نشه و فقط به بهترین شکل ممکن در صفحات کوچیک نمایش داده بشه.
  ممنون از پست‌تون.

  1+
  1. سلام.
   ممنون از کامنت شما
   توضیحات خیلی خوبی رو اضافه کردید.
   البته تخصص من بیشتر بک اند هست و این موارد رو به دست دوستان دیگر می سپارم، اما چون خیلی وقت ها مشتریان و کارفرمایانی که با من کار می کنند، سوالات تکراری از من می پرسند، تصمیم گرفتم این مطلب رو توی وبلاگم منتشر کنم و سعی ام بر این بوده تا جایی که ممکنه مطلب ساده ای باشه.

   1+

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه عباس شکیباورود به فروشگاه