free hit counter code

قانون دانه ها در وبلاگ نویسی

این مطلب در ادامه مطالب چالش وبلاگ نویسی که توسط مصطفی لامعی ترتیب داده شده است، نوشته شده است. برای خواندن مطالب پیشین به دسته بندی چالش مراجعه کنید.

قانون دانه ها

نگاهی به درخت سیب بیندازید. شاید پانصد سیب به درخت باشد که هر کدام حاوی ده دانه است. خیلی دانه دارد، نه؟
ممکن است بپرسیم: «چرا این همه دانه لازم است تا فقط چند درخت دیگر اضافه شود؟»
اینجا طبیعت به ما چیزی یاد می دهد. به ما می گوید: «اکثر دانه ها هرگز رشد نمی کنند. پس اگر واقعاً می خواهید چیزی اتفاق بیفتد، بهتر است بیش از یکبار تلاش کنید.»

 

ممکن است شرکت در چالش وبلاگ نویسی باعث افت کیفیت شود؟

پیام عزیز در مطلب سازی مخالف بر چالش سی روزه وبلاگ نویسی اخیر نوشته بود چرا در چالش شرکت نکنید که در اینجا به چند قسمت از نوشته‌های پیام اشاره خواهم کرد.

پیام در قسمتی از نوشته هایش اشاره کرده است:

بعد از نوشتن هر دو پست با چند باری که برگشتم و نوشته خودم رو خواندم با خودم می‌گفتم کاش این رو هم اضافه می‌کردم یا کاش این جوری می‌نوشتم.

در این مورد باید گفت این مطلب کاملاً طبیعی بوده و حرفه‌ای ترین وبلاگ نویس ها نیز پیش از انتشار بارها مطلب خود را مورد بررسی و بازبینی قرار می دهند و حتی گاهی پس از انتشار هم مطالب را ویرایش می نمایند. پس شما هم مثل حرفه ای ها عمل کنید.

در جای دیگری می خوانیم:

به نظرم زمان کوتاه سی روزه و اجبار نوشتن روزانه باعث میشه که کلی مطالب سطحی و تقریبا کم ارزش تولید بشه

در جوابیه مصطفی با عنوان چرا باید در چالش‌ وبلاگ‌نویسی شرکت کرد؟ نوشته است:

اما نکته‌ای که پیام عزیز و بسیاری از دوستان دیگر با آن روبرو هستند وسواس بیش از حد است. بهبود کیفیت یک امر مستمر است که باید در طی زمان و با کسب تجارب مختلف صورت گیرد. اینکه مطلبی را می‌نویسیم و بعد فکر می‌کنیم که بهتر از این هم می‌شد نوشت امری است طبیعی اما دلیل بر این نیست که کم کاری صورت گرفته باشد. اصلا قرار بر این است که هر نوشته شما از نوشته قبلی بهتر و حرفه‌ای تر باشد.

 

اما چرا باید در این چالش شرکت کرد حتی اگر به قیمت افت کیفیت نوشته ها؟

همانطور که مصطفی گفته است بهبود کیفیت یک امر مستمر است، این یعنی اینکه حرفه ای ها، یک شبه حرفه ای نشده اند! قانون دانه ها را به خاطر دارید؟ قانون دانه ها چه می گفت از ۵ هزار دانه‌ای سیب چند درخت سیب به عمل خواهد آمد این قانون طبیعت است. اکثر مشکلات امروز ما از جمله آلودگی هوا، گرم شدن سطح زمین حتی سوراخ شدن لایه اوزون و .. مشکلات دیگری که این روزها با آن درگیر هستیم فقط و فقط به خاطر طمع ما انسان ها است که قصد داریم با طبیعت بجنگیم یا شاید هم قصد داریم قوانین طبیعت را به نفع خود نقض کنیم.

اما باید توجه داشت که قوانین طبیعت در همه جا حاکم هستند، حتی در وبلاگ نویسی! هر کدام از مطالب وبلاگ شما مانند یک دانه سیب که ممکن است هرگز به یک درخت تبدیل نشوند نیز هرگز به سرانجام مطلوب نرسند. حتی اگر بهترین وبلاگ ها و وبلاگ نویس ها را هم دنبال کرده و مورد بررسی قرار دهید متوجه خواهید شد که همه مطالب آنها از محبوبیت یکسان برخوردار نبوده اند و تنها تعداد معدودی از اقبال بلندی برخوردار بوده و مورد علاقه ی خوانندگان قرار گرفته‌ اند.

 

راه حل نهایی موفقیت در وبلاگ نویسی

زیاد بنویسید و اصلا نگران نباشید! شاید گاهی اوقات، برخی از نوشته هایتان به لحاظ کیفیت افت داشته باشند، اما باز هم ادامه دهید. در اینگونه موارد به خاطر داشته باشید که ممکن است این اتفاق گاهی برای حرفه‌ای ترین افراد هم رخ دهد، پس هیچگاه دلسرد نشوید و به نوشتن ادامه دهید. آنچه که در این مسیر مهم است لذت بردن از نوشتن و وبلاگ نویسی است. پس به دنبال لذت بردن باشید و هر پستی را که احساس می کنید می توان به بیشتری لذت بردن شما از وبلاگ نویسی کمک کند، منتشر کنید.

 

1+

دیدگاهتان را بنویسید