مهم ترین اصل وبلاگ نویسی!

این مطلب در ادمه ی مطالب چالش وبلاگنویسی نوشته شده است. برای خواندن دیگر مطالب به بخش چالش مراجعه کنید. چالش در واقع بهانه ای برای شروع وبلاگ نویسی و به تکاپو در آوردن وبلاگستان فارسی می باشد. خوشبختانه استقبال از چالش خیلی خوب بوده است و افراد مختلفی را به خود جذب کرده کرده است. از وبلاگ نویسانی که پیش از این مشغول نوشتن بودند اما اکنون به هر دلیلی نمی نوشتند تا افراد تازه نفسی که در چالش حضور دارند. اگر به وبلاگ نویسی علاقه دارید، هر چه زودتر دست به کار شوید و نوشتن را آغاز کنید.

ویرگول سرویس وبلاگ نویسی مبتنی بر شبکه های اجتماعی است که می تواند در شروع نوشتن لذت وبلاگنویسی را برای شما دو چندان کند. با شروع وبلاگنویسی در ویرگول چندین مشکل شما از جمله خواننده و دریافت بازخورد از طرف ایشان به راحتی حل خواهد شد. توصیه می کنم حتما آن را امتحان کنید.

از مقدمه ی اول که بگذریم می رسیم به این موضوع که چرا نوشتن کار بسیار سختی است؟ درست مثل هر کار دیگری که شروع کردن آن سخت است، نوشتن اولین مطالب هم کاری سخت به نظر می رسد. همیشه اولین قدم ها سخت ترین قدم ها هستند! در نوشتن روزهایی خواهد رسید که از نوشتن عاجز بوده و در برابر نوشتن احساس ناتوانی خواهید کرد. در مطلب در مردم از کجا این همه مطلب می آورند؟ گفته بودم که چطور شما هم می توانید مطالب گوناگون برای وبلاگ خود تهیه کنید.

وبلاگ نویسی در حقیقت یک هنر است، که می توانید مانند خیلی از کارهای دیگر خودتان آن را یاد بگیرید و بعد از تمرین کافی بالاخره سبک و قلم مد نظر خود را به دست بیاورید. برای شروع یادگیری توصیه می کنم همان اول کار تکلیف یک چیز را با خود روشن کنید و از آن پس مطالب را نگارشی و کتابی بنویسید.

برای داشتن مهارت کافی در هر کاری باید مدت زیادی را صرف تمرین کنید. در مورد وبلاگ نویسی هم همین است!. باید مدت ها و حتی بدون داشتن هیچ بازخوردی از طرف خوانتده فقط مشغول نوشتن شوید. در اوایل نوشتن هیچ اهمیتی به ظاهر وبلاگ یا سلیقه ی مخاطب و .. نداشته باشید. تنها نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پیش از هرچیز دیگری باید مهارت نوشتن خود را بهبود بخشید!

تا به حال چندین مطالب در مورد وبلاگ نویسی و تکنیک هایی برای آن نوشته ام. اما هیچ گاه در مورد سئو حرفی نزده ام. در مورد ساختار متن، فضای سفید، استفاده از عکس و … هیچ گاه حرفی نزده ام. تمام تاکید من بر روی بهبود نوشته ها بوده است. مواردی که اشاره شد زمانی مفید خواهد بود که چیزی برای نوشتن در اختیار داشته باشید!

اگر در ابتدای راه هستید فقط باید یک هدف داشته باشید. آن هم لذت بردن از وبلاگ نویسی . اوایل شروع به نوشتن نه تنها لذت نبرده که از خیره ماندن و فکر کردن به اینکه جه بنویسید رنج خواهید برد، اما همان طور که برای تقویت ماهیچه ها باید درد های خفیفی ( که غالبا شیرین هم هستند ) را تحمل کرد. برای تقویت ماهیچه های نوشتن مغز تان هم باید کمی درد خفیف را تحمل کنید.

به جای آنکه به دنبال تکنیک وبلاگ نویسی باشید به دنبال یادگیری نوشتن باشید. یاد بگیرید که چطور نویسنده باشید. چطور از هر چیزی که در دو و اطرافتان هست یک متن بلند بالا بنویسید. یاد بگیرید چطور کلمات را در کنار یکدیگر بچینید! بیاموزید که برای گفتن یک مطلب چندین جمله ی مختلف می توانید بسازید. اگر با این دیدگاه به وبلاگ نویسی نگاه کنید، خود نوشتن می تواند یک راه و روش توسعه مهارت باشد. چرا که هر روز باید در حال یادگیری باشید.

برای یادگیری ساختار جملات و نحوه ی استفاده از کلمات، هم چنین تقویت قلم، بهترین راهکار مطالعه است. اگر قصد دارید وبلاگ نویسی را ادامه دهید و از ان لذت ببرید تنها کاری که باید انجام دهید مطالعه کردن است.

ذهن شما پر است از مطالب گوناگون که می توانید بنویسید اما گاهی مطلب کم میارید. برای این شرایط مطالعه می توانید به شما ایده های بسیاری دهد. کتاب هایی بخواهنید که به آن علاقه دارید. در همه سبک ها بخوانید و برای بهبود نوشته هایتان رمان بخوانید.

در هنگام مطالعه کتاب با خود بیاندیدشید که نویسنده چطور توانسته است یک کتاب چند ده صفحه ای و حتی چند صد صفحه ای در رابطه با یک موضوع نوشته باشد؟ سعی کنید ساختار کلی کتاب را درک کنید. به مقدمه ها و نتیجه گیری های دقت کنید. همیشه هنگام مطالعه سعی کنید یک نکته ی جدید در مورد نوشتن به دست آورده و در مطالب بعدی خود از آن ها استفاده کنید.

در پایان به مانند همیشه تقاضا دارم تجربیات و نظرات خود را حتما برای من ارسال کنید. هم چنین حتما این مطلب را به دوستان خود که علاقه مند به وبلاگ نویسی هستند نیز معرفی کنید.

1+

دیدگاهتان را بنویسید