free hit counter code

موفقیت در وبلاگ نویسی فقط با صد پست!

هنگام مرور کردن مطالب ذکر شده در مطلب پیشین با نام «صد پست راهی برای مداومت در وبلاگ نوسی» متوجه شدم، بیشتر از آنکه در مورد شیوه ی صد پست صحبت کرده باشم، در مورد اهمیت کلیدواژه ها و استفاده از این موارد برای پیدا کردن مطالب جدید وبلاگ نوشته بودم. به همین دلیل تصمیم گرفتم در پستی جداگانه به شیوه ی صد پست برای ایجاد عادت وبلاگ نویسی در خود، بنویسم.

بعد از مدت کمی که مجددا وبلاگ نویسی را شروع کردم، در چندین نوبت و توسط دوستان گوناگونی، یک جمله را زیاد می دیدم و می خواندم، صد پست اول وبلاگ! برای تعریف این اصل یکی از جملات وبلاگ محمدرضا شعبانعلی را که یکی از الگوهای من در وبلاگ نویسی می باشد را که برای ششمین پیشنهاد خود به زینب دستاویز در چند پیشنهاد در مورد وبلاگ نویسی عنوان کرده است را می نویسم.

در نوشتن صد مطلب اول، منتظر هیچ بازدیدکننده‌ای نباش.

با در نظر گرفتن این توصیه، تا زمانی که به صدمین پست خود نرسیده باشید، هرگز دلسرد نشده و دست از تلاش برای انتشار مطالب بیشتر بر نخواهید داشت. بعلاوه در مدت زمانی که مشغول انتشار مطالب خود تا صدمین پست هستید،  نقش مواردی مثل تعداد بازدیدکنندگان، تعداد نظرات، مقدار بازنشر مطالب و … کمرنگ تر شده و می توانید با خیالی آسوده تر به نوشتن ادامه دهید!

رسیدن به صد پست چندان هم سخت به نظر نمی رسد!

می توانید با دو یا سه روز زمان و نوشتن مطالبی یک خطی خیلی زود به این عدد برسید! اما در اینصورت دیگر نمی توانید از مزایای اصلی این روش بهره مند شوید. چرا که با تمرین کردن و بهبود پله ای تا صدمین پست می توانید از تمامی مزایای این طرح بهره مند شوید. پیش از هر چیز دیگری ممارست و صرف زمان کافی برای تبدیل شدن به یک وبلاگ نویس حرفه این مورد نیاز است.

خاصیت وبلاگ، همان گونه که از نام آن برمی آید، ثبت کردن ( Log ) نوشته ها در طی زمان است. با در نظر گرفتن این موضوع و نوشتن این تعداد از مطالب، تاریخچه ای از مسیر پیشرفت خود ایجاد خواهید کرد. در حالی که هنوز مشغول نوشتن شصت و چهارمین پست خودم هستم و تا صدمین مطلب فاصله دارم نیز در طی همین مدت هشت ماه، تجربیات و دوستان جدیدی به دست آورده ام.

 

 

چطور وبلاگ نویسی را ترک نکنیم؟

چند بار پیش آمده است که وبلاگ نویسی را شروع کرده و خیلی زود شکست بخورید؟ به احتمال زیاد بسیاری از افرادی که وبلاگ های دیگران را دنبال می کنند، به راه اندازی یک وبلاگ و نوشتن علاقه دارند. شاید هم چندین بار این کار را امتحان کرده باشید! اصلا شاید دوست باشید به صورت حرفه ای تر و هم چون افرادی مثل محمدرضا شعبانعلی و مهندس حمید نیرومند بنویسید، اما هر بار که با خود این فکر را می کنید می گویید! ولش کن من که نمی توانم  مثل این افراد باشم!

باید دقت کرد که این افراد هم روزی مثل من و شما بوده اند!‌ اگر قبول ندارید می توانید از خود ایشان سوال کنید! خوشبختانه تاریخچه ی مطالب این افراد هنوز در دسترس می باشد. با مراجعه به اولین پست های منتشر شده توسط ایشان متوجه خواهید که حرفه ای ترین افراد نیز، از مکانی مشابه، مکان فعلی شما شروع کرده اند و نوشته هایشان از ابتدا مانند نوشته های امروزشان نبوده است! به آرشیو این وبلاگ یا هر وبلاگ دیگری که دنبال می کنید مراجعه کنید و اولین پست های آن را مطالعه کنید. قطعا اولین پست با پست های فعلی تفاوت زیادی خواهد داشت!

انچه که باعث این تفاوت می شود تجربیات به دست آمده از تمرین و ممارست کردن است. هر یک از مطالبی که نوشته می شود، شامل نکات و تجربیات بسیاری است که تا آن مطلب را ننویسید نمی توانید به این تجربیات دست یابید! برخلاف زمان شروع، پس از گذشت مدتی آنقدر مطلب برای وبلاگ خواهید داشت که خودتان هم ندانید چه زمانی باید آنها را منتشر کنید. اما برای گذر از این مرحله به نیروی محرکی نیاز دارید و آن می تواند هدف گذاری صد پست باشد.

نداشتن مخاطب باعث دلسردی می شود!

علاوه بر موارد فوق، یکی از دلایلی که باعث دلسرد شدن و ترک وبلاگ نویسی می شود، نداشتن مخاطب می باشد. چاره این مشکل هم استفاده از روش صد پست می باشد. با هدف گذاری صد پست می توانید بدون کم آوردن مطلب و علاوه بر آن بدون نگرانی از میزان بازدید وبلاگ تان نوشتن را شروع کرده و می دانید پس از نوشتن صدمین مطلب خود، کم کم مخاطب های خود را خواهید یافت.

چارچوب مشخص برای پست ها ( حداقل تعداد کلمه در هر پست )

علاوه بر تعداد مطالب می توان پارامتر های دیگری مثل تعداد کلمات در هر مطلب را نیز به عنوان معیار کمکی در نظر گرفت. پیشنهاد می کنم، برای مطالب وبلاگ خود یک حداقل تعداد کلمه در نظر بگیرید، به عنوان نمونه تعداد 300 کلمه در هر پست عدد قابل قبولی است. پس از آشنایی با روش صد پست اولین هدف گذاری من حداقل ۶۰۰ کلمه در هر مطلب بود. هر چند که اولین مطالب از ۳۰۰ کلمه تشکیل شده بود اما در هر یک از مطالب، یک گام به سمت هدف نزدیک تر می شدم ( در این لحظه میانگین تعداد کلمات هر مطلب ۶۸۵ کلمه است ). پس از رسیدن به این هدف، رسدن به 1000 کلمه در هر مطلب را به عنوان هدف جدید در نظر گرفته ام که البته چندان هم دور از دسترس نمی باشد! چون اکنون هم برخی از مطالب وبلاگ از این تعداد کلمه بهره مند هستند اما چون پست های اولیه تعداد کلمات کمتری دارند، میانگین تعداد کلمات به 685 رسیده است.

آیا رسیدن به صد پست آسان است؟

در صورتی که روزانه یک مطلب ۳۰۰ کلمه ای منتشر کنید بعد از 100روز موفق خواهید شد، صدمین مطلب خود را نیز بنویسید. با در نظر گرفتن تعداد کلمات روزانه می توان به این نتیجه رسید که بعد از سه ماه تعداد ۳۰ هزار کلمه در وبلاگ خود منتشر کرده اید که برای شروع عدد قابل قبولی است. هر چند که هدف گذاری خودم، رسیدن به 100 هزار کلمه می باشد. با این وجود نوشتن 100 مطلب چندان هم آسان نیست!

به عنوان نمونه من بعد از گذشت هشت ماه هنوز در حال تکمیل کردن۶۴ مین مطلب هستم. از دوستان دیگر نیز می توانم به صدرا علی آبادی که صدمین پست خود را با نام به بهانه‌ی صدمین پست و تغییر قالب وبلاگ: چند کلمه‌ی پراکنده | وبلاگ …   پس از 27 ماه نوشته است! همه چیز بستگی به شما دارد، ممکن است موفق شوید هر روز بنویسید و یا 10 پست در ماه! با این وجود شاید بتوانید در یک بازه ی شش ماه و بدون اینکه تلاش زیادی نمایید به صدمین پست خود برسید!

بعد از رسیدن به صد پست انتظار چه مواردی را داشته باشیم؟ و هدف جدید چه باشد؟

زمانی که موفق به نوشتن صدمین مطلب وبلاگ خود شدید، می توانید مخاطبان خود را یافته و منتظر دریافت بازخورد از طرف ایشان باشید. همچنین اگر تا رسیدن به صدمین مطلب به کار خود ادامه دهید، از آن پس می توانید خود را وبلاگ نویس بنامید و به جای مشکلاتی مثل «در مورد چه چیزی بنویسم؟» و «چگونه بنویسم؟» با مشکلات جدیدتری مثل «کم آوردن زمان برای نوشتن مطالب» فکر کنید! پس از صدمین پست هدف کوتاه مدت تر من پست شماره ۲۰۰ خواهد بود و به عنوان هدف بلند مدت تر خود را برای نوشتن هزارمین مطلب آماده خواهم کرد! به راستی شما در حال نوشتن چندمین مطلب خود هستید؟

1+

۶ thoughts on “موفقیت در وبلاگ نویسی فقط با صد پست!

 1. متن بسیار عالی بود
  من هم هنوز شروع به راه اندازی وبلاگ شخصی با اسم خودم نگرده ام اما از زمانی که با شاهین جان کلانتری آشنا شدم شروع به نوشتن کردم و نتایج شگفت انگیز اون رو توی زندگیم دیدم حتی به قول جناب اردکانی از همان ابتدا و شروع چند متن اول و بعد هم ادامه ی داستان….

  0
 2. ممنون متن جالبی بود! من هم زمان شروع وبلاگ نویسی یک همچین هدفی برای خود گذاشتم ولی فقط ۲۰ پست بود! حتی در طول نوشتن همین ۲۰ پست اولیه رشد و توسعه فردی خودم را شاهد بودم. این چالش ۱۰۰ پست میتونه هدف بعدی من در بلاگ نویسی باشه و مطمئنا خیلی هم به رشد من در وبلاگ نویسی کمک خواهد کرد.

  0
  1. خوشحالم که مورد پسند شما واقع شد.
   داستان شروع دوباره وبلاگ نویسی من برمی گرده به چالش وبلاگ نویسی که مصطفی لامعی ترتیبش رو داده بود. بعد از اتمام بازه ی مد نظر به وضوح شاهد افت میزان فعالیتم بودم. برای همین صد پست رو برای خودم در نظر گرفتم.
   به نظر منم، وبلاگ نویسی، در حقیقت نوشتن! کمک زیادی به رشد و توسعه فردی می کنه.

   چند تا از مطالب وبلاگ تون رو خوندم، حتما کتابی که معرفی کردید رو هم توی لیست کتابهام قرار میدم، امیدوارم کامنت های بیشتری با اسم تون ببینم (:

   0

دیدگاهتان را بنویسید