free hit counter code

نکاتی که پیش از سفارش تایپ بهتر است بدانید!

در این مطلب به بیان تجربیاتم در دو ماه گذشته که در زمینه ی تایپ انواع متن فعالیت داشته ام می پردازم. در زمان نگارش این متن، بیش از 100 تایپیست توانا در زمینه های تایپ فارسی، انگلیسی، عربی و فرمول در حال همکاری با مجموعه ی من هستند. برای سفارش تایپ، به صفحه ی مربوطه مراجعه فرمایید. در این مجموعه تمام مراحل کار به صورت غیر حضوری انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد. در ادامه ی مطلب توجه شما را به نکاتی در مورد سفارش تایپ جلب می کنم.

 

چه چیزی در مورد تایپ را باید بدانیم!؟

اگر متنی مثل پایان نامه، تحقیق و یا کتاب برای تایپ دارید خوب است که ابتدا کمی بیشتر در مورد نحوه ی محاسبه صفحات تایپ شده و قیمت ها بدانید. تایپیست ها و موسسات ملاک های مختلفی برای محاسبه قیمت ارائه داده اند. برخی افراد از صفحه ی استاندارد برای قیمت گذاری استفاده کرده اند و بعضی هم از تعداد کلمات تایپ شده. در ادامه ی مطلب به توضیح هر یک از این موارد می پردازم.

مشاهده ی لیست هزینه ها، قیمت و سفارش تایپ

 

منظور از یک صفحه ی تایپ شده استاندارد چیست!؟

همانطور که در هنگام نوشتن با مداد یا خودکار می توانید کلمات را بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک بنویسید، در صفحات تایپ شده نیز امکان کوچک یا بزرگ کردن فونت ها وجود دارد. به همین دلیل موسسات و تایپیست ها از استانداردی برای تعداد صفحات استفاده می کنند که همانند واحدهایی مثل متر، کیلوگرم و … می باشد.

در روش صفحات تایپ شده ی استاندارد، فونتی با اندازه ی خاص و فاصله ی خطوط مشخص در نظر گرفته میشود تا تعداد صفحات بر اساس آن سنجیده شود. افراد معمولا این فونت استاندارد را فونت بی نازنین با سایز 16 و فاصله خطوط 1.5 در نظر می گیرند که حدودا 250 کلمه در هر صفحه می شود. گاهی هم ممکن است موسساتی فونت و اندازه ی دیگری را به عنوان استاندارد خود در نظر بگیرد. که چون این امری سلیقه ای است، کاملا بدیهی می باشد.

 

محاسبه ی قیمت تایپ براساس تعداد کلمات

روش دیگری که برخی تایپیست ها و موسسات از آن استفاده می کنند، محاسبه تعداد کلمات ( آفیس ورد این قابلیت را دارد ) می باشد. در این روش قیمت مشخصی برای هر کلمه ی تایپ شده در نظر گرفته می شود. با داشتن تعداد کلمات و قیمت هر کلمه ، هزینه نهایی از ضرب تعداد کلمات در قیمت بدست می آید.

 

کدام روش قیمت گذاری به نفع مصرف کننده است!؟

در واقع هر دوی این روش ها یکسان هستند. چون با توجه به تعداد کلمات ( 250 کلمه ) و قیمت هر صفحه برای صفحات استاندارد بعد از تقسیم قیمت بر تعداد کلمات به عددی نزدیک به همان قیمت کلمه ای می رسیم.

 

نکته آخر؛ روش های قیمت گذاری فقط یک معیار است!

همان طور که گفته شد این موارد فقط روش هایی در جهت بدست آوردن قیمت حدودی صفحات تایپ شده می باشد و اصلا دقیق نیست. چون معیار تعداد کلمات در آفیس ورد فاصله ی بین کلمات است و ممکن است به خاطر خطاهای انسانی در برخی موارد چندین کلمه به هم چسبیده به عنوان یک کلمه در نظر گرفته شود. در روش صفحه استاندارد نیز منظور یک صفحه ی کامل و سراسر نوشته نیست، بلکه منظور صفحات معمول که دارای تیترها، عناوین و … می باشد به این معنی که ممکن است یک صفحه بیشتر یا حتی خیلی کمتر از 250 کلمه باشد. پس دقت کنید که استانداردها بیشتر از هر چیزی توافقی هستند و پیش شرط سفارش تایپ پذیرفتن این توافق می باشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه عباس شکیباورود به فروشگاه