free hit counter code

وبلاگ نویسی سخت نیست اگر …

اگر اولین قدم ها را برای داشتن وبلاگ برداشته اید، احتمالا درست مثل تمام وبلاگ نویسان،  با این سوال مواجه هستید که باید در مورد چه چیزی بنویسم؟ من هم زمانی که در ابتدای راه بودم، با همین مشکل روبرو بودم، حتی سالیان بسیاری به خاطر همین موضوع نوشتن را شروع نکرده بودم.

اما اکنون با گذشت چند ماه از شروع وبلاگ نویسی، تعداد زیادی مطلب پیش نویس دارم، چندین مطلب را در گوشه و کنار روی برگه های مختلف نوشته ام تا سر فرصت در وبلاگ منتشر کنم و کلی ایده ی دیگر که در سر دارم. آنقدر مطلب آماده ی انتشار دارم که به درستی نمی دانم چه زمانی و به چه ترتیبی باید آنها منتشر کنم! تنها چیزی باعث شده است که به این نقطه برسم، تنها یک نکته بود. من وبلاگنویسی را شروع کرده بودم! در این میان کاملا طبیعی است که در ابتدای راه ایده ای برای نوشتن نداشته باشید. با این حال اگر در جستجوی ایده هستید می توانید به ده پست از پست های من که در همین رابطه نوشته ام، در انتهای مطلب مراجعه کنید.

 

پیش از آن توصیه می کنم حتما مطلب «درباره تگ گذاری و استفاده برچسب در وبلاگ» را از شعبانعلی بخوانید. محمدرضا شعبانعلی در بررسی ای بر روی وبلاگ طاهره خباری داشته است راهی را برای یافتن ایده های جدید پیش روی شما گذاشته است و آن نوشتن بر اساس کلیدواژه ها! مثلا ایشان در رابطه با مطلب هنر داریوش آشوری در ترجمه از وبلاگ طاهره خباری این چنین گفته اند:

 

یکی اینکه در برنامه‌ی خود این را در نظر بگیریم که طی روزها یا هفته‌ها یا ماه‌های آتی، دو مطلب دیگر با تگ داریوش آشوری بنویسیم.

 

در ادامه ی مطالعه ی این مطلب محمدرضا شعبانعلی سوالی برایم پیش آمد! چگونه باید برچسب مطالب را به نحوی مدیریت کنم که مطالب بیشترین ارتباط را با هم داشته باشند؟ راه حلی که پس از ایجاد این سوال به آن دست یافتم و در حال حاضر از آن استفاده می کنم به این صورت است!

قبلا به محض اتمام شدن کار نوشتن یک مطلب، هر کلیدواژه ای را که به ذهنم می رسید، استفاده می کردم،  این کار باعث می شد برچسب های بسیاری در وبلاگ داشته باشم که هر کدام فقط یک مطلب داشتند. علاوه بر آن گاهی برچسب های تکراری نیز در وبلاگ بوجود می آمد مثل وبلاگنویسی و وبلاگ نویسی !

برای جلوگیری از این اتفاق و افزایش مطالب مرتبط در یک کلیدواژه راه دیگری را امتحان کردم که اتفاقا مشکلی همیشگی انتخاب کلیدواژه را تا حدود زیادی برایم آسان می کرد. در این روش جای انتخاب کلیدواژه هایی که به ذهنم می رسید، سعی کردم پیش از انتخاب کلیدواژه ها یک بار دیگر مطلبی که اخیرا نوشته ام را مطالعه کرده و سپس به قسمت مدیریت برچسب های وبلاگ مراجعه کرده و تمامی برچسب ها را یکبار دیگر بررسی کرده و در صورتی که کلیدواژه ای با مطلب اخیر ارتباط داشت،‌ از آن استفاده کنم. پس از انجام این کار، با توجه به هدف گذاری ام در صورتی که تعداد کلیدواژه ها به سه کلیدواژه نرسیده باشد، برچسب جدیدی در وبلاگ ایجاد می کنم.

 

پیشنهاد من: هر برچسب حداقل سه پست؛ هر پست حداقل سه برچسب

 

همان طور که اشاره کردم، برای هر مطلب تعداد سه کلیدواژه در نظر گرفته ام. شما نیز یک هدف برای خودتان در نظر بگیرید ، مثلا سه کلیدواژه و هر کلید واژه شامل سه پست که محمدرضا شعبانعلی به آن اشاره کرده است. با این روش به محض اینکه کلیدواژه ی جدید در وبلاگ خود ایجاد کنید،‌ ایده ی حداقل سه مطلب دیگر برای وبلاگ خود خواهید داشت. در این روش همانگونه که محمدرضا شعبانعلی توضیح داده است، باید سعی کنید برای هر مطلب وبلاگ تعداد سه کلید واژه در نظر بگیرید و بعد از آن سعی کنید تعداد مطالب موجود در هر کلیدواژه را به تعداد سه پست برسانید. در ادامه محمدرضا شعبانعلی چنین پیشنهادی داده است.

 

روش دیگری هم وجود دارد. احتمالاً طاهره، در گوگل درباره داریوش آشوری جستجوهایی انجام داده. پس شاید بیست یا سی یا چهل لینک اول گوگل را دیده باشد.

پس طاهره می‌تواند پست کوتاهی بنویسد و به ما بگوید که این سه یا چهار یا پنج لینک را به سلیقه‌ی خودش از بین آن سی یا چهل مورد انتخاب کرده است.

 

این راه حل ارائه شده را بسیار می پسندم، چرا که کمک می کند مخاطبان شما ، موضوع را از زاویه ای که به دیدگاه های شما آغشته است مشاهده کنند. شاید نوشتن سه عدد پست در رابطه با یک کلیدواژه کمی سخت به نظر برسد، اما جستجو به دنبال ایده ای برای نوشتن در وبلاگ بسیار سخت تر از جستجو برای یافتن مطالب در ارتباط با یک موضوع مشخص می باشد.

 

توصیه می کنم به عنوان تمرین عملی آخرین مطلب وبلاگ خود را باز کنید و با کلیک کردن بر روی کلیدواژه های آن، تعداد پست های منتشر شده در هر کلیدواژه را بررسی کنید. آیا با انجام اینکار ایده های جدید به ذهن تان نرسیده است؟‌ پس سریعا دست به کار شود و مطالبی را که جای خالی شان در وبلاگ تان احساس می کنید،‌ بنویسید! اما این روش زمانی کارآمد است که پیش از این حداقل یک مطلب در وبلاگ خود منتشر کرده باشید.

 

اگر قصد دارید اولین مطلب وبلاگ تان را بنویسید

در صورتی که قصد انتشار اولین پست وبلاگ تان را دارید، توصیه می کنم با با مطالعه ی مطالبی که در در ادامه آورده ام ، ایده ی اولین مطلب خود را بیابید.

 1.  تمرین ۲۰ لیست برای وبلاگ نویسی
 2. چرا نوشتن اینقدر سخت است؟
 3.  تمرین من می نویسم
 4. ۳  دلیل در دست گرفتن خودکار به جای تایپ
 5. صد پست
 6. چالش وبلاگ نویسی در وقت محدود
 7.  نوشتن در مورد موضوعی که فرد دیگری نوشته است؟
 8.  پستی که هر وبلاگ به آن نیاز دارد
 9.  قانون دانه ها در وبلاگ نویسی
 10. 9 دلیلی که نوشتن را سخت می کنند، بشناسید!!
0

۷ thoughts on “وبلاگ نویسی سخت نیست اگر …

 1. سلام.

  من اطلاعات دیگری رو اینجا در مورد برچسب ها و دسته بندی ها خوندم و همینطور مطلب شما رو

  https://mimos.ir/blog/how-categories-tags-work/
  باید بگم که تنها مشکلی که من با برچسب ها دارم این هستش که اگر اونها رو ایندکس کنیم، باید برای هر مطلب حداقل نه، بلکه نهایتا ۳ برچسب بذاریم. و اگر اونهارو ایندکس نمیکنیم، پس برای هر مطلب میتونیم تا ۵ برچسب هم بزنیم.

  0
  1. سلام
   لینک مورد نظر شما دسته بندی ها و برچسب ها رو از نگاه سئو بررسی کرده و به نظرم درست هم هست.
   اما شخصا در وبلاگ نویسی اهمیتی به سئو نمی دهم و در موردش هم قبلا نوشته ام.

   هدف من از وبلاگ نویسی لذت بردن هست! به همین دلیل چندان خودم رو مقید به استانداردهایی بیرونی مثل سئو و غیره نمی کنم و در مقابل سعی میکنم استانداردهای خودم رو که بسیار منعطف تر هستند برای لذت بردن از وبلاگ نویسی داشته باشم 🙂
   انتخاب چند برچسب و .. کاملا به خودتون بستگی داره.

   1+
 2. سلام‌ عباس اقا
  لینک های وبلاگنویسی ت منو تا اینجا اورده. البته که کلی ازش یاد گرفتم و بازم پیگیر نوشته هات هستم.
  (اینقدر عالی نوشتی که خط به خط خوندم اما توی پاراگراف چهارم یه کم ابهام داشتم . ” پیش از پس از نوشتن یک مطلب، به قسمت برچسب ها مراجعه می کردم و….” پیش یا پس ؟! )

  0
 3. منکه شوکه شدم.خیلی چیزا یادم اومد.راستی عباس اقو شما از بهزاد صا دق خبر داری؟ فکر میکنم دوست شما بود بهزاد که به منم اون زمانا سر میزد و وبلاگ جالبی داشت.میدونی از من اون موقع تا الان اصلا دیگه وب گردی نکردم.

  0

دیدگاهتان را بنویسید