free hit counter code
چالش

وبلاگ نویسی مثل یک نویسنده

این مطلب سومین نوشته از چالش وبلاگ نویسی است. در صورتی که با چالش آشنایی ندارید، این مقدمه را بخوانید. اگر شما هم در این چالش شرکت کرده اید و ایده ای برای نوشتن مطلب بعدی خود ندارید دومین مطلب منتشر شده را بخوانید.

در این مطلب نیز قصد دارم چند ایده ی دیگر برای نوشتن مطالب وبلاگ به شما ارائه دهم.

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا نوشتن این قدر دلهره آور و ترسناک است؟ چرا تا حرف از نوشتن به میان می آید همه نسبت به آن موضع می گیرند؟ یکی از دوستان وبلاگ نویس شرکت کننده در چالش معتقد بود :

اگر می توانیم حرف بزنیم، پس حتما توانایی نوشتن را هم داریم.

اگر کمی به رفتار خود دقت کنیم، حتی کم حرف ترین آدم ها هر روز حرف هایی برای گفتن دارند. حرف هایی از جنس تجربه، گپ و گفت صمیمانه، آموزش و … پس با این اوصاف مشکل کجاست که نمی توانیم حداقل دو پاگراف برای وبلاگ مان بنویسیم؟ در ادامه مشکلات سر راه را بررسی نموده و سعی خواهم کرد راهکاری برای آن ارائه دهم.

آیا به خاطر دارید آخرین بار که قلم و کاغذ به دست گرفته اید و چیزی نوشته اید چه زمانی بوده است؟ منظورم از نوشتن، نوشتن یک مطلب که خود شما نویسنده ی آن باشید نیست. منظورم نوشتن هر چیزی است، از نام و مشخصات خود، ادرس و … به نظر می رسد با وارد شدن تکنولوژی و خصوصا کیبورد ، بیشتر از هر وقتی با نوشته های دست نویس غریبه شده ایم، تا حدی که گاهی خواندن دستخط خودمان هم برایمان سخت است! خوب با این شرایط کاملا بدیهی است که نوشتن برایمان هر روز سخت تر شود.

از طرفی به خاطر شبکه های اجتماعی و فضای حاکم بر آن ها ( کپی پیست کردن ) حتی در حال دور شدن از کیبورد هم هستیم! شاید نوشتن یک مطلب برای وبلاگ از آن جهت که باید کلی تایپ کنیم نیز سخت و طاقت فرسا به نظر می رسد. به خاطر کند بودن روند تایپ کردن چندین بار برای خود من پیش آمده است که هنگام تایپ یک سطر، سطرهای بعدی را فراموش کرده ام. اگر بتوانیم با مشکل تایپ کردن و فراموش کردن مطالب مقابله کنیم ، کمی در نوشتن راحت تر خواهیم بود. اما چه چگونه؟

ضبط صوت
تا به حال به روزنامه نگاران و نویسنده ها دقت کرده اید؟ به ضبط صوت همراه آنها دقت کرده اید؟ چرا شما از این تکنیک استتفاده نکنید؟
با در اختیار داشتن یک ضبط صوت یا یک گوشی موبایل با خیال راحت و بلند بلند ایده پردازی کنید، راجع به مطالبات صحبت کنید و بعد سر فرصت از میان حرف هایتان یک مطلب عالی بیرون بکشید.

از تکنولوژی بیشتر استفاده کنید!
اکثر افراد، حتی بهترین خواننده ها هم از شنیدن صدای ضبط شده ی خود حس بدی دست پیدا می کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، توصیه می کنم از یک نرم افزار تبدیل گفتار به متن استفاده کنید. خوشبختانه با یک جستجوی ساده قادر خواهید بود بهترین نرم افزار مطابق سلیقه ی خود را خصوصا برای دستگاه های اندرویدی پیدا کنید.

در پایان اگر حس می کنید این مطلب کاربردی خواهد بود، حتما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. هم چنین خوشحال خواهم شد به عنوان پست بعدی وبلاگ خود مطلبی در تایید یا رد موضوعات مطرح شده نوشته و آن را با من به اشتراک بگذارید.

 

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید