free hit counter code

وبلاگ نویسی نمرده است! به مناسبت روز وبلاگستان فارسی

بهراد جاود در مطلبی تحت عنوان هفده سال پیش اتفاق افتاد به روز وبلاگستان فارسی اشاره کرده است. هفده سال پیش در چنین روزهایی اولین وبلاگ فارسی پا به عرصه وجود گذاشت. از طرفی مدت ها بود که قصد نوشتن مطلبی با عنوان وبلاگ نویسی نمرده است داشتم به همین بهانه تصمیم گرفتم با نوشتن در مورد روز وبلاگستان فارسی اشاره ای هم به این مطلب داشته باشم.

 

چرا وبلاگ نویسی پس رفتی نداشته است و حتی پیشرفت کرده است؟

با کمی گشت و گذار در میان انبوهی از مطالب منتشر شده ی مرتبط با وبلاگ نویسی متوجه می شویم اکثر افراد اعتقاد دارند، دوران وبلاگ نویسی و نوشتن به پایان رسیده است. بسیاری از دوستان قدیمی خودم که همراه من در سالهای اوج و شکوفایی وبلاگستان فارسی مشغول نوشتن بودند، اعتقاد دارند که چراغ وبلاگ نویسی خاموش شده است. شاهد این مدعا وبلاگ های بسیاری است که سالهاست بروزرسانی نشده اند.

 

اما به اعتقاد من وبلاگ نویسی نمرده است. افرادی که از بیرون به تماشای وبلاگ نویسی نشسته اند، تصور می کنند وبلاگ نویسی رونق گذشته را ندارد. اما این فقط دیدگاه آنهاست و با حقیقت فاصله دارد چرا که آنها وبلاگ هایی را که قبلا دنبال می کرده اند، به عنوان جامعه آماری در نظر می گیرند. آنها اینگونه با خود می اندیشند که از بین ۲۰ وبلاگی که قبلا دنبال می کردم، فقط ۳ وبلاگ هنوز سرپاست پس وبلاگ نویسی به اواخر عمر خود نزدیک شده است. همچنین آنها به عنوان جامعه آماری مخاطبین وبلاگ خوانی، خود و دوستان نزدیکشان مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه می رسند که فردی مثل من که روزی وبلاگ نویس بوده است، دیگر وبلاگ نمی خواند، پس مخاطبی هم برای وبلاگ وجود ندارد.

 

اما چرا معتقدم محیط وبلاگستان فارسی هنوز پویاست؟

افرادی که وبلاگ خوانی را رها کرده اند، از وجود بسیاری از وبلاگ های خوب که حتی با قدرت  و توان بیشتری از وبلاگ های دوران اوج وبلاگ نویسی در حال فعالیت هستند، بی اطلاع اند. وبلاگ هایی مثل شاهین کلانتری و بهراد جاود و هزاران وبلاگ دیگر که می توانید در لیست دوستان وبلاگی خودم و دیگر دوستان پیدا کنید.

در مورد مخاطب معتقدم مخاطب بسیاری برای دنبال کردن وبلاگ وجود دارد و هنوز افراد زیادی هستند که وبلاگ های مورد علاقه شان را دنبال کنند. نمونه اش هم وبلاگ خودم و بازدید های فراوانی که دارم. وبلاگ دوستانم مثل شاهین کلانتری، حسین قربانی، بهراد جاود و .. حتی با بررسی کردن فقط تعداد کامنت ها می توان به این نتیجه رسید که این وبلاگ ها چقدر بازدید کننده دارند. بازدیدکننده های فعالی که به محض ثبت مطلب جدید، با روش های مختلفی مثل ارسال کامنت و نظر، لایک و … حضور خود را یادآور می شوند.

 

اگر وبلاگ نویسی نمرده است؛ پس چه شده است؟

دوران طلایی وبلاگستان فارسی را که وبلاگ نویسی در اوج خود بود، در نظر بگیرید. افراد زیادی در این محیط مشغول نوشتن بودند. روزانه هزاران مطلب در این محیط توسط این افراد تولید و منتشر می شد. مطالب گوناگون و که گاها ارزش دنبال کردن نداشت.

 

اما اکنون بسیاری از اینگونه مطالب به سمت شبکه های اجتماعی که اتفاقا جای بهتری برای مدفون شدن هست رفته اند و با این شرایط فقط افرادی وبلاگ نویسی را ادامه می دهند که واقعا به آن علاقه دارند و هر روز به فکر پیشرفت خودشان و وبلاگستان فارسی هستند. آنها همواره در حال یادگیری نکات جدید و آموزش آن هستند. این روزها کمتر مطلب زرد در وبلاگ ها می توان یافت. وبلاگ ها با تمرکز روی نقاط و تخصص های خاصی در حال نوشته شدن هستند و مطالب دقیقتر و موشکافانه تر شده اند. از طرفی مخاطب وبلاگ تغییر کرده است و با وبلاگ نویسان هماهنگ و همگام شده است. پس می توان نتیجه گرفت: وبلاگ نویسی با ریزش افراد و محتواهای ناکارآمد بسیار بهینه تر و بهتر از قبل شده است.

2+

۴ thoughts on “وبلاگ نویسی نمرده است! به مناسبت روز وبلاگستان فارسی

  1. سلام.
   خوشحالم که نظر شما می بینم.
   بله حرف شما کاملا درست هست، اما این نکته رو هم باید در نظر داشت افرادی که هنوز وبلاگ می نویسند، بسیار پخته تر و حرفه ای تر از افرادی که به شبکه های اجتماعی مهاجرت کردند، می باشند. به همین دلیل شاید تعداد وبلاگ و وبلاگ نویسان کمتر شده باشه ولی مطالبی که منتشر میشه، غنی تر شده.

   0
  1. ممنون از نظر شما.
   با ورود شبکه های اجتماعی خیلی از این وبلاگها و مطالب زرد به این شبکه ها منتقل شده. ورود شبکه های اجتماعی مثل فیلتری بر سر راه مطالب منتشر شده در وبلاگستان فارسی عمل می کنه که مانع ورود هر خیلی از مطالب زرد به محیط وبلاگ ها شده. شاید هنوز هم مطالب زردی توی بعضی از وبلاگ ها داشته باشیم، اما قطعا تعداد و حجم اونها از زمانی که ما اون رو به نام دوره ی اوج وبلاگ نویسی می شناسیم، کمتر شده.

   0

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه عباس شکیباورود به فروشگاه