free hit counter code
چالش,  وبلاگنویسی

پستی که هر وبلاگی به آن نیاز دارد!

این روز ها، هر چه بیشتر به گشت و گذار و جستجو برای یافتن وبلاگ های جدید که هنوز سرپا هستند، می پردازم، کمتر به نتیجه می رسم. چندین سال قبل زمانی که وبلاگ نویسی رونق بیشتری داشت، منجر شده بود به رونق کل محیط وب فارسی. هنوز هم خیلی از دوستان وبلاگ نویس ام هستند که هر چند مدت هاست که مطلب جدید در وبلاگ خود منتشر نکرده اند اما هم چنان از حذف وبلاگ خود به دلیل دلبستگی به آن، امتناع می ورزند.

 

در دورانی که وبلاگ نویسی رونق بیشتری داشت، وبلاگ نویسان لینک یکدیگر را  تبادل می کردند. این روش مزایای بسیاری هم برای وبلاگ نویسان و هم برای مخاطبان آنها داشت. هر وبلاگ نویس با انتشار این لینک ها به مخاطبان خود که غالبا هم عقیده با خود نویسند بودند، این امکان را می داد تا مطالب بیشتری را در زمینه ی مورد علاقه اش دنبال کند. از طرفی این راهکار به وبلاگ نویسان کمک می نمود تا هر روز بر تعداد مخاطبان خود بیافزایند. و مهم تر از همه، اینکار مانع از بوجود آمدن بن بست ترافیکی که محمدرضا شعبانعلی به آن اشاره کرده است، می شد.

 

شاید یکی دیگر از عللی که باعث از میان برداشته شدن این لینک و بک لینک بازی شد، الگوریتم های سئو و بهینه سازی برای موتور های جستجو، هدفمند تر و تخصصی تر شدن لینک بازی ها مثل لینک دادن و لینک گرفتن از سایت های مشابه ، تبادل با سایت های هم تراز یا بالاتر از خود از نظر رتبه بود. در این اواخر وبلاگ نویسی خیلی درگیر مسائل مطرح شده است. اینکه مطلب چطور باشد تا به مذاق موتورهای جستجو خوش آمده و وبلاگ شما را چند پله بالاتر از دیگران نمایش دهد. وبلاگستان فارسی این روزها پر شده است مطالبی که زیر خروار ها تکنیک و راه و روش سئو مدفون شده اند.

 

خاطرم هست زمانی که دوباره به سمت نوشتن روی آوردن به دنبال چند وبلاگ که هنوز سرپا باشند می گشتم اما در نهایت وقتی که راه به جایی نبردم . توسط دوست عزیزم آرش با بهراد عزیز و چند وبلاگ نویس دیگر آشنا شده و کم کم راه خود را یافتم. اما از همان زمان جای خالی این لینک ها را حس می کردم.

 

خواندن وبلاگ های دیگران یکی از بهترین راه ها برای یافتن ایده ی مطالب است. این بدان معنی است که هر وبلاگ نویسی حداقل یک یا دو وبلاگ را دنبال می کند. پس یکی از ضروری ترین پست هایی که باید هر چه زودتر اقدام به انتشار آن نمایید، انتشار لیست وبلاگ هایی است که آنها را دنبال می کنید. این کار علاوه بر حمایت از وبلاگ محبوب تان به مخاطب شما نیز کمک شایانی خواهد نمود.

 

نگران این که با انتشار لیست وبلاگ های مورد علاقه تان، خواننده ی خود را از دست خواهید داد، نباشد!

چرا که اولا با معرفی کردن وبلاگ های دیگر شما هم در جایی دیگر توسط یک وبلاگ نویس معرفی خواهید شد و هر روز بر تعداد خوانندگان وبلاگتان افزوده خواهد شد. دوم مخاطبین دوست دارند مطالبی را بخوانند که در آن نویسنده گفته های خود را به طور مستند و با ارجاع به منابع بیان کرده باشد، پس انتشار این لیست نه تنها چیزی از ارزش های وبلاگ شما و تعداد مخاطبین تان کم نمی کند ، بلکه جایگاه شما و وبلاگتان را در نزد مخاطب بالاتر هم خواهد برد! بعلاوه حتما لیست خود را پس از انتشار با من هم به اشتراک بگذارید!

 

این مطلب در ادامه ی چالش وبلاگ نویسی نوشته است. چالشی که بعد از مدت ها مرا وادار کرد تا مطالب پیش نویسی که ممکن بود در گرداب کمالگرایی، هرگز دکمه ی انتشار آنها زده نمیشد، را منتشر کنم.

 

 

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید