free hit counter code

پول و ثروت، الهی است!

بسیاری از ما دیدگاه درستی در مورد پول و ثروت از نظر الهی و دینی نداریم. منظور من از دین، فقط اسلام نیست، بلکه این دیدگاه را می توان در تمامی ادیان الهی پیدا کرد. این دیدگاه که پول و ثروت باعث خارج شدن از راه درست و در نهایت رسیدن به جهنم خواهد شد!

 

آیا از نظر بزرگان دین هم پول عامل بدبختی بوده است؟

سوالی که همیشه ذهنم را درگیر کرده بود و هنوز هم درگیر است، آیا واقعا ائمه و پیامبران فقیر بودند؟ اخیرا مطلبی در مورد دارایی حضرت زهرا مطالعه کردم که به درآمد ایشان از فدک اشاره کرده بود و آن را با پول زمان خودمان معادل سازی کرده بود، واقعا عدد بالایی بود! ( البته چون باید بیشتر منبع را بررسی می کردم، لینکی به آن مطلب نخواهم داد. ) من به خاطر ندارم که شنیده باشم شخصی به یکی از امامان مراجعه کرده و درخواست پول نماید و دست خالی برگردد! بسیار شنیده ایم که ستون دین را نماز خوانده اند جالب است بدانید که پیامبر در سخنی می فرمایند:

ستون نماز، نان ( خبز ) است!

 

ثروت حلال

تا وقتی که شکم سیر نباشد، تا زمانی که از نظر مالی خیالت آسوده نشده باشد، چطور می توان به نماز و روزه فکر کرد؟ اصلا کسی که باید صبح تا شب به دنبال یک لقمه نان حلال باشد فرصتی برای رفتن به مسجد و مراکز مذهبی دارد؟ ثروتمند دینداری که ثروت حلال فروانی دارد، چطور!؟ این روزها در حال تحقیق در مورد دیدگاه اسلام در مورد ثروت و پول هستم و در همین مدت بسیاری از باور های من دچار تغییرات بسیاری شده است. باور کنیم که ثروت، پول! بد نیست! باعث رفتن به جهنم نمی شود! بلکه چیزی که من تا بحال دیده ام این بوده است که “خداوند مالک تمام ثروت های آسمان و زمین است و خداوند بسیار بخشنده است”. باور کنیم که ثروت و پول کاملا الهی است. باور کنیم هر خواسته ای معنوی است، حتی خواسته های مادی!

 

قصد دارم در آینده ای نه چندان دور، مطلبی با عنوان “بر مومن واجب است که ثروتمند، پولدار باشد!” را به عنوان خروجی این تحقیقات منتشر کنم. علاوه بر آن نیز سعی می کنم با جستجو در میان سخنرانی ها و برنامه ها، مواردی را که این دیدگاه را در مورد پول و ثروت تایید می کنند را یافته و با شما دوستانم به اشتراک بگذارم. چنانچه مطلب یا سخنرانی خاصی را در نظر دارید، حتما معرفی کنید.

این فایلها و مجموعه سخنرانی ها، بعد از تحقیق و جستجوی فراوان و بررسی کردن محتوای آنها و مطابقت با آنچه گفته شد، در نهایت با هزینه ی بسیار اندکی که فقط برای زمان و انرژی صرف شده جهت یافتن و بررسی کردن این فایل ها در نظر گرفته شده است، بر روی فروشگاه سایت قرار خواهند گرفت. برای بررسی کردن این مجموعه فایل ( که به مررو بر تعداد آنها افزوده خواهد شد ) می توانید به قسمت مجموعه سخنرانی ها در فروشگاه سایت مراجعه کنید.

+ اولین فایل سخنرانی دیدگاه قرآنی در رابطه با پول و ثروت، به فروشگاه افزوده شد.

 

 

پ.ن: صدمین پست وب سایت با شروع یک تغییر بزرگ در باور ها، همزمان شده است 🙂

1+

۶ thoughts on “پول و ثروت، الهی است!

 1. سلام. بستگی به آدمش داره، بعضی ها ظرفیت ثروتمند بودن رو ندارن و ثروت مالی باعث تغییر در رفتار، اخلاق، کردار، اعتقادات و دینداری آنها می شود. من این موارد رو با چشمای خودم در برخی افراد مشاهده کردم. من دیدم افرادی رو که ثروتمند هستن و از انجام کارهای بد، گناه و تخلف هیچ ابایی ندارند و دین و ایمان در آنها خیلی کمرنگ شده.

  0
  1. نگاه من به ثروت مثل یک ذره بین هست که ویژگی های اخلاقی افراد رو بزرگتر می کنه. همون مثال معروف “آب نمی بیند و گرنه شناگر قابلی است.”
   اما شخصی را تصور کنید که در زمان نداری هم خیلی می بخشه و در مجموع انسان بخشنده ای هست، حالا اگر این فرد پول و ثروت بیشتری داشته باشه قطعا بیشتر و بهتر می تونه به خلق الله کمک کنه.

   سوالی از خدمت شما دارم: اگر پول بد هست و باعث بی ایمانی میشه، پس چرا امامان ما ثروتمند و پولدار بودند؟ چرا امام حسن (ع) ثروتمند ترین مرد عرب در زمان خودش بود؟

   0
   1. در واقع مال و ثروت به خودی خود بد نیست، وابسته به شخصیت و خصیصه های فردی هر انسان می تونه خوب یا بد باشه.
    از نظر اسلام هم ثروتمند بودن با رعایت این موارد هیچ مشکلی نداره:
    ۱- ثروت از راه حلال به دست بیاد. ۲- به آنچه خدا در مورد خمس، زکات و انفاقات مستحب و واجب بیان کرده عمل شود. ۳- ثروت در راه حلال خرج شود.
    در صورتی که فرد ثروتمند از ثروتش برای امور خیریه و کمک به نیازمندان استفاده کنه می تونه خیلی مفید باشه و کارهای بزرگی انجام بده.

    1+
   2. بله کاملا با شما موافق هستم.
    مشکل ما اینجاست که یک باور اشتباه در ما نهادینه شده که فکر میکنیم ثروت مند شدن و ثروتمند بودن با بی دینی یکسان هست.
    علاوه بر اون، خیلی وقت ها به خاطر ندانستن احکام دینی و .. به غلط به خودمان سخت می گیریم و …
    متاسفانه خیلی وقت ها چون احکام رو به درستی نمی دونیم، این موانع ذهنی رو برای خودمون درست می کنیم. به عنوان نمونه، بعید می دونم افراد زیادی باشند که احکام گزینه ۱ یعنی “ثروت از راه حلال” رو بدانند.
    بله مومن ثروتمند، خیلی خوبه و با امور خیریه و کمک به نیازمندان خیلی مفید خواهد بود، اما خود این بخشش و کمک هم توی اسلام تعریف شده ولی ما یا دچار افراط می شیم یا تفریط …

    در نهایت بهترین راهکار برای این موارد این هست که
    اولا، باور کنیم که ثروت از طرف خداست ( چون هر آنچه که در آسمانها و زمین است، متعلق به خداست ) و
    دوما، به دنبال یادگیری احکام مرتبط باشیم تا بتونیم ثروت حلال رو از غیر حلال تشخیص بدیم و
    سوم اینکه با توکل به خدا، قدم توی راه بذاریم و شروع کنیم به ثروتمند شدن …

    0

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه عباس شکیباورود به فروشگاه