free hit counter code
برنامه نویسی

پول کجاست؟ استارتاپ یا برنامه نویسی برای استارتاپ؟

در چند سال گذشته تب راه اندازی و مدیریت استارتاپ و کسب و کار آنلاین همه را گرفته است. چه مغز های نابی که در پی یافتن یک ایده برای راه اندازی کسب و کاری متکی بر بستر آنلاین و تکنولوژی، در حال دود کردن سلول های ریز خاکستری خود هستند! و چه جیب های پر از پولی که در این راه هر روز خالی تر می شوند. تب استارتاپ همه جا را فرا گرفته است، با رونق گرفتن چند استارتاپ مطرح و قضاوت کردن زندگی حال حاضر ایشان، همه به فکر راه اندازی استارتاپ خود هستند تا پول ها را پارو کنند.

 

همه در استارتاپ یک چیز را می بینند، لباس های شیک و تر و تمیز، احترام فراوان، نشستن پشت میز مدیریت و امر و نهی کردن و در یک کلام کار نکردن! ولی داشتن یک استارتاپ کمی بیش از آنچه که تصور می کنید نیاز به زحمت دارد. شخصا استارتاپی ندارم، شاید یکی از دلایلش این طرز فکرم باشد که خواهی بشوی رسوا، همرنگ جماعت نباش!

انجام کارهای معمولی و کارهایی که همه آن را انجام میدهند، مثل جریان آبی است که هر لحظه تند تر می شود و بیشتر به آبشار و سقوط نزدیک میشود. در این شرایط خلاف جهت آب پارو زدن است که شما را نجات خواهد داد. کار های معمولی، نتایج معمولی به همراه دارند. در روزگاری که همه به فکر ایجاد یک استارتاپ هستند یعنی داشتن یک استارتاپ یک کار معمولی شده است پس به فکر استارتاپ نبودن یک کار غیر معمولی است و باید آن را انجام داد!

 

اگر قرار باشد، استارتاپ نزنیم، پس چه کنیم؟ ماهی گیری کنید!

در روزگاری که همه به دنبال آنلاین کردن کسب و کار خود هستند، ماهیگیری بهترین کار است. اصطلاح ماهیگیری را در یکی از کتاب های برایان تریسی خوانده بودم که گفته بود برای پیدا کردن مشتری در جایی که ماهی هست، ماهیگیری کنید. ماهی ها افرادی هستند که به دنبال راه اندازی استارتاپ هستند. به عنوان یک برنامه نویس در روزگاری زندگی می کنیم که اطرافمان پر از ماهی های تازه ای است که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود. کار کردن روی سفارشات استارتاپ ها و تامین نیازهای آنها در زمینه ی برنامه نویسی می توانید خلاف جهت حرکت کنید و پول خوبی هم به جیب بزنید.

 

پس یعنی قید داشتن استارتاپ را بزنم؟ جواب منفی است!

با ایجاد استارتاپ جدید هیچ مخالفتی ندارم، مخالفت من اصرار بیجا و بدون فکر برای داشتن یک استارتاپ است. اگر با دیدن یک استارتاپ یا کسب و کار اینترنتی موفق تب کرده اید، باید بگویم که اکنون زمانی مناسبی برای راه اندازی یک استارتاپ به هر قیمتی نیست، چون خیلی زود همان سرمایه ای که دارید را هم از دست خواهید داد. سعی کنید تا زمان رسیدن یک ایده ی مناسب به ذهن تان صبر کنید و پس از دریافت ایده، کسب و کار اینترنتی خود را با آنچه که دارید و قدم به قدم توسعه دهید. مثلا تلگرام و اینستاگرام گزینه های خوبی برای شروع کار می باشد. این تصور اشتباه را بریزید دور که سایت باعث درآمد می شود، راه اندازی سایت اولین قدم و آغازِ ماجراست در مطالب بعدی بیشتر در این مورد خواهم نوشت.

 

جمع بندی و سخن پایانی

مدت چندین سال است که برنامه نویسی می کنم و مشتریان زیادی داشته و دارم، مثال های فراوانی از موفقیت و شکست افراد دیده ام. بحث من ریسک پذیری نیست و نمی گویم که ریسک نکنید! بلکه تمام حرفم این است که کار را به شکل درست و اصولی انجام دهید. می توانید در این راه از افراد متخصص از جمله خودم، راهنمایی بگیرید. راه های ارتباط با من در قسمت درباره من موجود است.

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید