free hit counter code

چرا برای وبلاگ نویسی وقت نداریم؟

در باب مقدمه نوشتن بعد از تفکر فراوان به این نتیجه رسیدم که یکی از تجربیات شخصی ام را با شما به عنوان مقدمه ی این مطلب در میان بگذارم. ۵ یا ۶ سال پیش زمانی که در یکی از وبلاگ هایم مشغول شرح حال نویسی بودم،‌ تصمیم گرفتم مطالب وبلاگ را بطور مرتب و منظم در روز و ساعت خاصی از هفته منتشرم کنم.


هفته اول و دوم، به هدف خود رسیدم اما هفته‌های بعد دیگر نتوانستم مطالب را سر موعد مقرر منتشرم کنم. با اینکه یک هفته زمان برای هر مطلب در اختیار داشتم و به راحتی قادر بودم با روزی ۵ دقیقه زمان که در مجموع ۳۵ دقیقه از کل زمان یک هفته ام را به خود اختصاص می داد،‌ مطلب مورد نظر را آماده انتشار کنم، اما هیچ گاه موفق به انجام این کار نشدم! معضلی که در وبلاگ پیش رو نیز گاهی اوقات با آن مواجه می شوم.

در مطالبی که پیش از این منتشر شده و یا در آینده منتشر خواهد شد، حتماً به راه و روش‌هایی که منجر به داشتن ایده‌هایی برای نوشتن می شود، اشاره خواهم کرد.اکثر مطالب وبلاگ پاسخ به سؤالاتی است که در این مدت به ذهن نویسنده خطور کرده است . در این نوشتار سعی دارم جواب‌های احتمالی این سؤالات را با افراد دیگری که سؤالات مشابه دارند به اشتراک بگذارم. گاهی از اوقات با وجود اینکه شخص وبلاگ‌نویس ایده‌ها و مطالب نابی برای انتشار در ذهن پرورانده است اما باز هم به دلیل بهانه‌هایی مثل نداشتن وقت، موفق به انتشار مطالب خود نمی گردد. اما آیا واقعاً وقت نداریم؟ به نظر شما آیا به دست آوردن روزانه ۵ دقیقه وقت کار سختی است؟ قطعاً خیر!

اشکال کار را در جای دیگری باید جستجو کرد. اشکال کار پیش نیاز های نوشتن مثل : دسترسی به کامپیوتر و اینترنت جستجو کرد. اما اکثر مواقع، عدم موفقیت در انتشار یک مطلب، دلایل دیگری دارد،‌ چرا که اکثر اوقات به این موارد دسترسی داریم ،‌ پس اشکال را باید در جای دیگری جستجو کرد. با این همه به عنوان راه حل در این موارد می‌توانیم از موارد جایگزین مثل دفترچه و خودکار یا حتی راحت‌تر از آن از نرم‌افزار نت برداری موبایل استفاده کرد. خوبی مورد دوم آنست که در زمان انتقال نوشته‌های خود به وبلاگ دردسر تایپ کردن، نخواهید داشت.
به عنوان راه حل راحت‌تر می‌توان از نرم‌افزار مختص سرویسی که از در آن مشغول وبلاگ نویسی هستید، استفاده کنید. همانند نرم‌افزار وردپرس که برای آندروید در دسترس بوده و از جمله مزایای آن می‌توان به امکان استفاده آفلاین از برنامه و انتشار مطلب در زمان آنلاین بودن استفاده کرد.
با وجود این اکثر مواقع علاوه بر اینکه کامپیوتر یا اینترنت نیز در دسترس می باشد، باز هم موفق به نوشتن نخواهیم شد. معمولاً در اینگونه موارد فراموش می‌کنیم که برای وبلاگ خود مطلبی آماده کنیم که به سادگی کوک کردن یک هشدار ( Alarm ) برای زمانی که هم به پیش نیاز ها دسترسی دارید و هم‌زمان کافی در اختیار دارید، می باشد.
مشکل بعدی که در هنگام در دسترس بودن اینترنت ممکن است رخ دهد، مواجه شدن با انبوه هشدار ها و نوتیفیکشن برنامه‌های مختلف از جمله پیام رسان ها، ایمیل‌ها و … می باشد که هر یک شما را به سمت خود خوانده و باعث سردرگمی و فراموش کردن هدف شما خواهد شد.
برای این مورد چندین راه حل می‌توان ارائه کرد. اول همان راه حل قبل، یعنی تنظیم یک هشدار و یا به تعویق انداختن هشدار اول به جای قطع کردن آن، تا بعد از مدت کمی دوباره موضوع اصلی را به شما یادآوری کند. دوم، غیر فعال کردن تمامی نوتیفیکشن های برنامه‌ها که به نظر کاری بسیار سخت می رسد! اما با کمی تمرین و برنامه‌ریزی به نظر شدنی می رسد!

در پایان با توجه به مطالب ارائه شده در این مطلب می‌توان نتیجه گرفتن که عواملی چون عدم تمرکز و اتلاق وقت بیش از حد با موارد دیگری همچون شبکه‌های اجتماعی می‌تواند باعث شکست در وبلاگ نویسی شود. البته لازم به ذکر است که این موارد نظرات شخصی من می‌باشد و ممکن است در مورد همه صدق نکند. موارد دیگری که در این لیست ذکر نشده‌اند را با من به اشتراک بگذارید.

 

بعد از خواندن این مطلب چه کنم؟

می توانید مطلب “چرا در وبلاگ نویسی شکست می خوریم؟” را بخوانید.

0

دیدگاهتان را بنویسید