free hit counter code
توسعه فردی

چطور خیلی آسان انگلیسی یاد بگیریم؟ (قسمت دوم)

در قسمت اول این نوشته در مورد روش یادگیری توضیحات مفصلی را ارائه کردم و از ترکیب ۳ مورد از بهترین ایده ها به روشی برای یادگیری انگلیسی رسیدم. در انتهای این مطلب اشاره کردم که هنوز روش مشخصی برای حفظ کردن لغات ( با توجه به روشی که برای یادگیری انگلیسی گفته شده بود ) پیدا نکرده ام و ممکن است این کار را به روشهای مختلفی انجام دهم. در چند روز گذشته، بازخورد هایی از طرف خواننده گان وبسایت دریافت کرده که در مورد روش من برای حفظ کردن این لغات سوالاتی پرسیده بودند. در ادامه سعی می کنم به این سوال که چطور ۵۰۴ لغت ضروری انگلیسی را حفظ کنیم؟ پاسخ دهم.

 

قبل از شروع؛ به دنبال بهترین و برترین روش برای یادگیری انگلیسی نباشید!

ریشه ی کمالگرایی را در بسیاری از رفتارها می توان یافت. به همان نسبت که اهمالکاری و پشت گوش انداختن باعث از بین رفتن انگیزه می شود، کمالگرایی و انجام عالی یک کار هم، انگیزه را از بین می برد. قبل از شروع به انجام هر گونه عملی برای حفظ کردن لغات انگلیسی، خوب است که کمالگرایی را کنار بگذاریم و تنها قصدمان شروع کردن باشد. به عنوان یک تمرین عملی برای رهایی از کمالگرایی، هر زمان که احساس می کنم در تله ی کمالگرایی هستم،  برای لحظه ای چشمانم را می بندم و خودم را در یک ماه آینده تصور می کنم. یک بار خودم را تصور می کنم که با روشی هر چند کم بازده و حتی ناکارآمد، آن وظیفه یا کار ( در اینجا یادگیری زبان ) را انجام داده ام و در حالتی دیگر خودم را تصور می کنم که هنوز به دنبال یافتن بهترین روش هستم! کدام حالت بهتر است؟

به شخصه حالت اول را انتخاب میکنم، حتی اگر روشی که از آن برای یادگیری زبان استفاده کرده ام، کاملا ناکارآمد باشد،‌ هیچ چیز را از دست نداده ام و به جای بررسی کردن زمان از دست، به خودم، به شخصیت جدیدی که دست یافته ام نگاه می کنم. شاید زبان انگلیسی من پیشرفتی نکرده باشد، اما قطعا شخصیت من پیشرفت کرده است. شخصیت جدید من آموخته است که چگونه کمالگرایی را پشت سر گذاشته و با قدم گذاشتن در مسیر به سمت خواسته هایش ( هر چند کوچک ) حرکت کند. شخصیت جدید من آموخته است که راه رسیدن به اهداف برداشتن اولین قدم ها هر چند که کُند و کوچک باشد، است. در نهایت شخصیت جدید من با این آموزه، بلافاصله روش دیگری را جایگزین کرده و دوباره به سمت خواسته ی خود ( در اینجا یادگیری زبان ) حرکت می کند.

 

۱. اولین روش حفظ کردن لغات؛ لایتنر

اولین روشی که برای حفظ کردن روزانه ۵ کلمه به ذهنم می رسد و حتی برای مدتی نیز از آن استفاده کردم، روش لایتنر است که با کمی جستجو می توان app های خوبی برای اندروید پیدا کرد. مشکل این روش این است که تمام تمرکز فقط بر روی خود کلمه است و نمی توان به درک درستی از کلمه با استفاده از دیدن آن در یک جمله و جایگاه آن در جمله رسید.

 

۲. نرم افزار های آموزش ۵۰۴ لغت به صورت تصویری و کدینگ

دومین روش استفاده از نرم افزار هایی است که ۵۰۴ لغت ضروری انگلیسی را در قالب تصویر و ایجاد کدینگ آموزش می دهند. منظور از کدینگ همان روشی است که در آن برای کلمه ی مذکور کدی ( یا رمز و داستانی ) در نظر گرفته می شود که کمک می کند آن لغت را زودتر و بهتر به حافظه بسپاریم مانند تصویر زیر. مشکل این روش هم اینست که چندان بر روی یادگیری کلمه در داخل یک جلمه پرداخته نمی شود.

 

۳. پادکست شخصی برای یادگیری زبان

سومین روشی که بعد از انجام کار فوق انجام دادم، روشی شخصی سازی شده بود که به زمان و توجه بیشتری برای انجام نیاز داشت و همین توجه و زمان بیشتر، یعنی درگیر شدن برای مدت زمان بیشتری از روز با انگلیسی که خود یکی از نکات کلیدی در یادگیری زبان است. از انجا که علاقه ی بسیاری به شخصی سازی روش ها و متدهای آموزشی و گنجاندن آن به نحوی ماهرانه در جای جای زندگی و اوقات فراغتم دارم، تصمیم گرفتم برای حفظ این لغات روش خاص خودم را ابداع کنم.

با نگاهی به کارهای روزانه ام متوجه شدم که هر روز حدود ۳ ساعت را صرف رفت و آمد به محل کار می کنم و در این مدت تقریبا نمی توانم کار خاصی انجام دهم جز گوش دادن! به همین دلیل تصمیم گرفتم به عنوان یک روش شخصی روزانه تعداد ۵ لغت از لیست ۵۰۴ عبارت ضروری انگلیسی را انتخاب کرده و هر شب با جستجویی در اینترنت معانی مختلف آنها را به همراه جمله هایی که آن کلمه در آن استفاده شده است را پیدا کنم و با استفاده از این اطلاعات پادکستی با صدای خودم که شامل: تلفظ کلمه، معنی کلمه، جمله ی انگلیسی در مورد آن کلمه و در نهایت معنای فارسی جمله می باشد را ضبط کنم و روز بعد در مسیر رفت و آمد ( ۳ ساعت ) به این پادکست که نهایتا ۷ دقیقه می شود، گوش دهم. و برای اینکه پادکست مذکور جذابیت بیشتری داشته باشد موزیک ( می توانید با جستجوی free royalty music به موزیک ها مناسبی برای پس زمینه برسید ) به عنوان بک گراند به آن اضافه می کردم. ( البته حواسم به کمالگرایی هم بود که زمان زیادی را صرف این کار نکنم یا مثلا وسواس زیادی برای انتخاب موزیک نداشته باشم )

 

با انجام این کار علاوه بر ثبت شدن معنای یک کلمه، نحوه ی استفاده از آن در جمله نیز به ذهنم سپرده می شد و هر زمان که از آن کلمه استفاده می کردم به صورت ناخودآگاه می دانم که جایگاه آن در جمله چیست؟ درست مانند فارسی که بدون دانش گرامر می توانیم از روی زیبایی یک جلمه بفهمیم کدام جمله درست است در انگلیسی هم همین قانون صدق می کند. مثلا کدام جمله در فارسی درست است؟‌

  1. من به مدرسه رفت!
  2. من به مدرسه می روم!

واضح است که همگی قبول داریم که گزینه ی دوم صحیح است. به همین دلیل با یادگیری یک کلمه در جمله به صورت ناخودآگاه گرامر را نیز فرا می گیریم که در صحبت کردن و … کمک شایانی به ما میکند. اما باید توجه داشت که این روش یادگیری گرامر برای آیلتس و تافل کاربردی نمی باشد.

 

فوت کوزه گری در یادگیری زبان انگلیسی

تمامی روش های گفته شده و گفته نشده، شناخته شده و شناخته نشده، همه و همه برای افرادی مثل ما که در جامعه ای فارسی زبان که نمی توان موارد زیادی برای درگیر بودن با زبان انگلیسی یافت، مثل تکه هایی کوچک از یک پازل است که زبان انگلیسی ما را فقط کمی بهبود می دهد. اما مهترین نکته برای یادگیری زبان درگیر بودن با آن است. اینکه به روش های مختلف و هر روز با زبان درگیر باشید، بهترین و سریعترین روش برای یادگیری زبان است. به نظرم همگی قبول داریم که اگر فقط یک سال در جامعه ای انگلیسی زبان زندگی کنیم حتی اگر تلاش زیادی هم برای یادگیری زبان نکنیم، باز هم در تعامل جامعه ی مذکور، خیلی سریع زبان انگلیسی خود را بهبود خواهیم داد. پس رمز موفقیت در یادگیری زبان، درگیر بودن زیاد با آنست! اما برای افرادی مثل ما که دسترسی زیادی به جامعه ای انگلیسی زبان نداریم، بهترین راه تکرار این دانسته ها و آموزه ها از راه های مختلف ( دیدن فیلم، آهنگ، پادکست، داستان و …. ) است.

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید