free hit counter code
شکست ناپذیر باشید
انگیزه,  نوشتن,  وبلاگنویسی

چطور در وبلاگ نویسی شکست ناپذیر باشیم؟ + یک ایده ی ساده ی برای زمان هایی که موضوعی برای نوشتن نداریم!

اکنون که در حال نوشتن مقدمه ی این مطلب هستم، درست مثل عنوانی که در نظر گرفته شده است، روز های زیادی است که قادر به نوشتن نیستم. شاید این مطلب چندین بار دیگر در شرایط مشابه، ویرایش شود و مطالب دیگری به آن افزوده شود.

کلیت این مطلب

عوامل مختلفی در نداشتن ایده یا همان حس و حال نوشتن، دخیل است. گاهی این عوامل بیرونی است و گاهی درونی. یکی از عوامل بیرونی ابزار مناسب می باشد به این معنا که شرایط مورد نیاز برای نوشتن مهیا نباشد. عوامل درونی نیز مثل حالات روحی می باشد، بخصوص آنکه لازم باشد مطلب تخصصی بنویسید اما به لحاظ روانی آمادگی آن را نداشته باشید.

 

شکست ناپذیر باشید

 

چطور در وبلاگ نویسی شکست ناپذیر باشیم؟

مهمترین دلیل شکست خوردن وبلاگ نویسی دست کشیدن از نوشتن است. در نوشته ی پیش رو به تعدادی از موارد که ممکن است نوشتن را سخت کند اشاره خواهد شد. با شناسایی این عوامل و مقابله با آن می توانید در وبلاگ نویسی شکست ناپذیر باشید!

 

ابزار مناسب!

یکی از اصلی دلایل عدم موفقیت در نوشتن، نبودن ابزار و یا ابزار مناسب می باشد، به معنا که برای نوشتن یک مطلب جدید باید حتما پشت سیستم خود نشسته باشید تا بتوانید مطالب تان را تایپ و منتشر کنید. ممکن است برای وبلاگ نویسی از ابزار های متعددی استفاده کنید، به عنوان مثال، زمانی که اولین مطالب وبلاگ را می نوشتم، از نرم افزار اندرویدی وردپرس استفاده می کردم، اما رفته رفته به سمت استفاده از پی سی گرایش پیدا کردم. اخیرا نیز نرم افزار وردپرس را از تلفن همراه حذف کردم. یکی از اولین شرط های نوشتن، آماده سازی ابزار مناسب برای نوشتن است، در واقع این همان ماجرای معروف تیز کردن تبر است!

 

راهکار نوشتن ( یا وبلاگ نویسی ) در زمان ناراحتی

ممکن است در زمان هایی ناراحت و یا بی حوصله باشید. نوشتن در این شرایط یکی از سخت ترین کارها می باشد! اما با کمی تمرین و انجام برخی از کارها می توانید بر این شرایط غلبه کنید. اولین راهکار قدم زدن است. کمی قدم زدن باعث می شود که حس و حالتان برگردد، علاوه بر آن قدم زدن کلی ایده ی جدید به شما خواهد داد.

راهکار دوم، نوشتن است! نوشتن می تواند بهترین تمرین برای خروج از حال و حوای بی حوصلگی و ناراحتی باشد. یک برگه ( یا نرم افزار ورد ) تهیه کنید و شروع کنید به نوشتن. این کار را تا زمانی که حس و حالتان برگردد انجام دهید. با شروع کردن نوشتن و ادامه ی آن کم کم کلمات به سمت ذهن شما روانه شده و در پایان می بینید که چقدر حرف برای گفتن داشته اید. درست مانند همین نوشته! علاوه بر آن هر بار نوشتن، تمرینی برای نویسندگی است که به بهبود قلم شما منجر خواهد شد.

 

زمانی که موضوعی برای نوشتن نداریم، چطور بنویسم؟

زمان هایی که هیچ موضوعی برای نوشتن نداریم، بهترین زمان برای نوشتن یک مطلب با عنوان ‌راهنمای انتخاب موضوع پست وبلاگ است. با کمی خلاقیت و انتشار این مطلب، علاوه بر اینکه همیشه مطلبی برای نوشتن خواهید داشت، می توانید در زمان های دیگر با مراجعه به این مطلب خود، ایده های بسیاری را برای نوشتن داشته باشید. هر چند که به نظر من هیچ وقت به بن بست در وبلاگ نویسی نخواهیم رسید، همانگونه که در مطلب وبلاگ نویسی سخت نیست اگر هم گفته ام، تا زمانی که به ۳ پست برای هر برچسب نرسیده باشیم، مطالب زیادی برای نوشتن وجود خواهد داشت.

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

۲ دیدگاه

 • بهراد جاود

  به عنوان یک وبلاگ‌نویس بارها با این مشکل روبه‌رو شده‌ام. شخصا معتقد هستم به علاوه بر تمام موارد درستی که به آن‌ها اشاره کردی، گاهی لازم است دست از کار بکشیم و چند روزی به سراغ نوشتن نرویم تا دوباره موتور تولید محتوای مغزمان به کار بیافتد. به هر حال هر دستگاهی برای روان‌تر کار کردن نیاز به روغن‌کاری و سرویس دارد؛ توقف موقت برای نوشتن حکم همین روغن‌کاری را دارد.

  0
  • عباس شکیبا

   کاملا باهات موافقم. حتی حرفه ای ترین افراد نه ققط در وبلاگ نویسی، بلکه در هر حرفه و پیشه ای، گاهی به استراحت و دور بودن از اون محیط کار نیاز دارن. اما این بیشتر زمانی اتفاق میوفته که به صورت حرفه ای این کار رو دنبال کرده باشید، به همین دلیل بعید میدونم کسی که هنوز در اول راه هست و حکم یک دستگاه نو رو داره، به روغن کاری نیازی داشته باشه.
   ضمنا ممنونم به خاطر نکته ای که گفتی.

   0

دیدگاهتان را بنویسید