free hit counter code

چطور سعی می کنم با وبلاگ نویسی بر حس کمالگرایی غلبه کنم؟

در مورد اینکه وبلاگ نویسی چه مزایایی دارد؟ بارها نوشته شده است. در مطلبی گفته شد که هدف گذاری برای رسیدن به صد پست، می تواند گامی موثر در جهت تشویق به ادامه ی نوشتن باشد.

بطور خلاصه استفاده از روش صد پست شامل مزایای زیر خواهد بود :

  • تعداد هیت ( بازدید صفحات) و آمار و ارقام اهمیتی ندارد.
  • نداشتن بازخودرد و کامنت نمی تواند باعث دلسردی و مایوس شدن شود.
  • شور و اشتیاق رسیدن به صد پست، دائما شما را به سمت کیبورد خواهد کشاند.
  • تمرین مدیریت زمان
  • غلبه بر حس کمالگرایی، اولا در وبلاگ نویسی و بعد در تمام جهات زندگی

از آنجا که علاقه ای ندارم فقط نسخه ای برای دیگران پیچیده باشم، تصمیم گرفتم، اولین فردی باشم که این روش را امتحان می کند. در ادامه توضیح خواهم داد که این تصمیم چگونه در غلبه ی به کمالگرایی کمکم کرد.

به همین منظور تصمیم گرفتم در گوشه ای از وبلاگ، یک شمارنده برای تعداد پست های منتشر شده تعبیه کنم. با این روش علاوه بر تشویق شدن برای نوشتن، خواننده نیز در جریان این موضوع قرار گرفته و تعهد بیشتری برای شخص نویسنده در پی خواهد داشت.

اما به محض اینکه تصمیم به پیاده سازی این ایده گرفته شد، چندین و چند راه برای دستیابی به این مهم در پیش رو داشتم. در ابتدا برای نمایش تعداد پست های منتشر شده قصد نوشتن پلاگین (وردپرس) و انتشار سورس آن در گیت هاب را داشتم.

همینجا بود که کمالگرایی آمد و گفت: ” خوب عالی میشود اگر یک صفحه هم در قسمت مدیریت در نظر بگیری و امکان وارد کردن تعداد پست هدف در آن مهیا شود.” هنوز این حرف های کمالگرایی به پایان نرسیده بود که پرید میان کلام خودش و گفت: ” راستی اسم پلاگین چه باشد؟ targe post ؟”

و اگر رهایش می کردم همین طور یک نفس حرف می زد تا بالاخره مرا وادار به عقب نشینی کند!

برای غلبه بر کمالگرایی، یک راه بیشتر وجود ندارد، سادگی!

از آنجا که عقیده دارم، کارها باید در ساده ترین شکل ممکن انجام شوند، پس فکر نوشتن پلاگین را به کلی از سرم بیرون کردم. (البته شاید در زمان دیگری این کار را انجام دادم، اما فعلا زمان مناسبی نیست.)

بعد از رد شدن پلاگین، نوبت می رسد به استفاده از کدهای آماده جاوا اسکریپت است. اما قصد دارم روش مورد استفاده ساده تر از این بوده و به طور کلی از جاوا اسکریپت هیچ استفاده ای نکنم.

گزینه بعدی استفاده از php و html , css خواهد بود که باز چون قصد ندارم خودم را درگیر ریزه کاری html و css کنم، باید به راه دیگری بیاندیشم.

استفاده از کد های آماده که ظاهری بسیار شیک و جذاب دارند، گزینه ی بعدی است که می توان برای یافتن کد های آماده آن، از سایت های مختلفی استفاده کرد. اما صرف زمان برای جستجو علاوه بر اتلاف وقت ممکن است وسوسه ام کند تا به دنبال موارد بیشتر و زیباتر باز هم به دام کمالگرایی گرفتار شوم. پس باید به دنبال راه حل دیگری بود. راه حلی که تا حد امکان ساده بوده و بتوان در کمترین زمان ممکن آن را پیاده سازی کرد.

استفاده از هر آنچه که در دسترس است

وردپرس امکانی برای افزودن متن دلخواه به همراه کد ها و تگ های Html در نظر گرفته است.

با استفاده از این ابزارک و محاسبه تعداد پست های منتشر شده بعد از هر بروزرسانی و ثبت دستی تعداد پست های منتشر شده علاوه بر صرف کردن زمان کمتر برای پیاده سازی، قدرت کنترل بیشتری هم خواهم داشت. کمی عجیب به نظر می رسد و حتی ممکن است گاهی فراموش کنم که این قسمت را بروز کنم، ولی بهترین و ساده ترین راه همین است.

این مورد به کمی استایل برای نوشته ها نیاز دارد که قصد ندارم انجامش دهم، پس به دنبال سرویس آنلاینی گشتم که متن را تحویل گرفته و پس از اعمال تغییرات، کد html آن را تحویل دهد. (:

در نهایت بعد از دریافت کد و جایگذاری آن در قالب وبلاگ با استفاده از یک ابزارک، به نتیجه ی مطلوب رسیدم آن هم بدون یک خط کد زدن!

لطفا دقت کنید که بحث سر تنبلی یا نداشتن دانش فنی لازم نبود، فقط عقیده دارم ، زمانی که می توان یک کار را از روش ساده تری انجام داد، نباید به دنبال راه های پیچیده بود.

زمانی که می توان یک کار را از روش ساده تری انجام داد، نباید به دنبال راه های پیچیده بود.

در کمتر از ۵ دقیقه ( با در نظر گرفتن جستجو برای یافتن سایت تولید کد html و زمان انتظار بارگذاری صفحات ) به هدفی که در نظر گرفته بودم، یعنی نمایش تعداد پست های منتشر شده، رسیدم! علاوه بر این، یک آزمون موفق برای پیروز شدن بر حس کمالگرایی را نیز پشت سر گذاشتم.

در اینکه کمالگرایی یک احساس خوب است، بحثی نیست. اما مثل هر چیز دیگری،‌ کمالگرایی هم در زمان و مکان مناسب ، عالی خواهد بود. مثلا در همین مورد ، با صرف ۵ دقیقه به هدف خود رسیده و باقی وقتم را می توانم صرف کارهای با ارزش تری مثل جواب دادن به درخواست های مشتریان بپردازم.

در پایان امیدوارم هر چه سریعتر به صدمین پست خود برسم.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه عباس شکیباورود به فروشگاه