free hit counter code

چرا نباید کارمندانی که بیشتر از هشت ساعت کار میکنند را استخدام کرد؟ (چرا نباید بیش از هشت ساعت کار کرد؟)

همین چند روز پیش بود که در حال بررسی کردن حساب تویتر خودم بودم که به یک توییت از سالار (@minisallar) برخورد کردم در مورد ساعت کاری ایده آل و با توجه به اینکه دیدگاه من و سالار بسیار شبیه به هم است، تصمیم گرفتم در مطلبی از وبلاگ به این مورد اشاره کرده و از مزایا و معایب هشت ساعت کار مفید به جای چندین ساعت کار بگویم. سالار در مورد ساعت کاری که در ازای آن حقوق دریافت می کنید نوشته است.

فقط ۸ ساعت برای حقوق منطقی است و مابقی را  هر کسی که در زندگی اش از کار زیاد ضربه خورده است، میداند که مزخرف محض است. هیچوقت برای رئیس خوب یا دلیل خوب یا هر چیز دیگری بیشتر از میزان استاندارد کار نکنید.

 

دلایل شخصی من برای علاقه نداشتن به کار کردن بیش از هشت ساعت ( برای حقوق! ) شامل چه چیز هایی است؟‌ اصلی ترین دلیل من برای کار نکردن بیش از هشت ساعت ، تلاش برای برقراری تعادل در میان کار و زندگی می باشد. به نحوی که سعی دارم زندگی خودم را به سه بخش هشت ساعتِ تقسیم کرده و تنها یک سوم از روز خودم را به کار اختصاص دهم. هر چند که ممکن است در پاره ای از اوقات رسیدن به این هدف چندان هم آسان نباشد.

 

فقط هشت ساعت کار! آن هم در این اوضاع؟

بله من در پی این هستم که تنها هشت ساعت از روز خود را صرف کار کردن کنم و دو سوم دیگر روزم را در اختیار خودم و هر چیزی، به جز کار کردن باشم. شاید به این فکر کنید که با روزانه هشت ساعت کار کردن نمی توان به جایی رسید! اما من برخلاف این فکر می کنم. زمانی که کاری را به صورت اشتباه انجام می دهید، هر چقدر هم که تلاش کنید. تا زمانی که آن کار را به همان صورت انجام می دهید، نتایج یکسانی دریافت خواهید نمود. آیا به من تضمین می دهید که از تمام ساعات کاری خود بیشترین استفاده را می کنید؟ اگر قاطعانه جواب شما مثبت می باشد، پس می توانید بیشتر از هشت ساعت کار کنید (:

 

به چه دلیلی نباید بیشتر از هشت ساعت کار کرد؟‌

در ادامه به مواردی اشاره خواهم کرد که در پاسخ به این سوال به ذهنم رسیده است. ممکن است در این مطلب به تمامی دلایل اشاره نکرده باشم. این احتمال وجود دارد که مخالف صحبت های من باشید و برای هر کدام از موارد مثال نقضی بیان کنید. با این وجود به خاطر داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده، نظرات شخصی من بوده و الزاما به معنای پذیرفتن از طرف شما نیست. پس از مطالعه ی این مطلب در صورتی که دلایل من را منطقی یافتید، شما نیز در رسیدن به این هدف که تنها هشت ساعت کار کنید، تلاش کرده و نتایج را با من به اشتراک بگذارید. ابتدا با معایب بیش از هشت ساعت کار کردن شروع کینم !

 

۱. برای سلامتی مضر است

افراط و تفریط در هر کاری مضر است. به عنوان یک توسعه دهنده، مدام باید پای مانیتور  و در حال کد زدن باشم. به جز مضرات بیش از حد نشستن و مشکلات جسمی،  کمر درد و افتادگی شانه و سردرد و … کم تحرکی نیز عامل بسیار مهمی برای چاقی و تبعات بعدی خواهد بود. همچنین کار کردن بیش از حد باعث وارد شدن لطمه به روابط اجتماعی نیز می شود. پس از مدتی کار کردن ، متوجه خواهید که چگونه در اجتماعی به وسعت یک نفر، تک و تنها مانده اید.

در گفتگویی که اخیرا با یکی از دوستان داشتم، ایشان به زمانی که کارمندی را رها کرده و به دنبال رویای خود برای خلق کسب و کار شخصی بودند، اشاره کرده و ادامه داند که چگونه در این مدت روابط ایشان توسعه یافته و با افرادی آشنا شدند که پیش از این هرگز در دنیای کارمندی امکان آشنایی با این اشخاص وجود نداشت و یا فقط برای مدیران رده بالای آن کار مهیا بود. در دنیای کارمندی، شما در حال ساختن امپراطوری یک شخص دیگر هستید! و بزرگترین هزینه ی آن تنها تر شدن شما خواهد بود. ( بحث من، کارمندی یا کارآفرینی نیست! و در مخالفت با کارآفرینی کورکورانه حرف های بسیار دارم )

 

۲. کار، خوردن، خوابیدن

اگر مواظب نباشیم به بهانه هایی همچون، مشتری منتظر است، کار لنگ مانده است و نمی شود همین طور به امان خدا رهایش کرد، این یکبار را مرامی و معرفتی کار می کنم، پول خوبی نصیبم می شود و … مدام بیشتر از روزهای گذشته در حال کار کردن خواهیم بود و در نهایت چشم باز کرده و متوجه می شویم که مقدار زیادی از ۲۴ ساعت را صرف کار کردن می کنیم و تنها زمان اندکی را صرف خوابیدن می کنیم. حتی زمانی برای خوردن هم نخواهیم داشت! و به خوردن غذا در حین کار کردن که البته آن هم تضمینی برای میل کردن تمام و کمال غذا وجود نخواهد داشت، بسنده می کنیم.

تا زمانی که خطوط قرمز را در کار کردن برای خودمان مشخص نکنیم، دائما از زمان های بیشتری را از موارد دیگر مثل استراحت، صرف کردن وقت با کودک و همسر، خانواده و … به بهانه ی تامین رفاه ایشان ، به کار کردن اختصاص خواهیم داد. در تعریف خطوط قرمز اولین قدم ها تعیین محدوده زمانی و مقدار زمان صرف شده برای کار کردن می باشد. اولین قدم برای تعیین خطوط قرمز، مشخص کردن زمانی که به کار اختصاص می دهید خواهد بود.

 

۳. بهره وری کاهش میابد

هر چقدر که شغل علاقه ی ما باشد، باز هم باید در زمان هایی استراحت کرد! زمان هایی می رسد که هم جسم تان خسته است و هم ذهن تان. هر چقدر بیشتر تلاش کرده و بیشتر کار می کنید، کمتر به نتیجه می رسید! در این زمان فقط استراحت کردن و کمی دور بودن از مسأله تنها راه حل می باشد، اما خیلی از اوقات دور بودن از کار به دلیل تعهد های واهی به کار امکان پذیر نیست.

 

 

مزایای هشت ساعت کار کردن

همان طور که اشاره کرده بودم، کار کردن بیش از هشت ساعت شامل معایبی است، اما کار کردن به مقدار هشت ساعت نیز دارای مزایایی است که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهم کرد. تعیین زمان صرف شده برای یک کار مشخص به شما در رسیدن به موفقیت کمک شایانی خواهد نمود که مهترین آنها تلاش برای دستیابی به بالاترین بهره وری می باشد.

 

۱. تلاش برای بیشترین بهره وری در هشت ساعت

کار کردن بصورت هشت ساعت در روز چالش های جدید در پیش روی ما قرار خواهد داد! از جمله تلاش برای رسیدن به بیشترین میزان موفقیت در وقت محدود. بحث های مالی و نیاز های اولیه ی امرار معاش وادارتان می کند تا بیشتر کار کنید، از طرفی تعهد برای صرف کردن هشت ساعت از یک روز به کار نیز باعث می شود به روش هایی فکر کنیم که سریعتر رشد کنید. در این مرحله به دنبال روش هایی برای استفاده هر چه بیشتر از زمان خود خواهید بود و به جای یک کارمند منفعل، به کارمندی پر جنب و جوش که پله های ترقی را به سرعت طی می کند، تبدیل خواهید شد.

 

۲. مدیریت زمان انجام کارها در طی هشت ساعت کاری

چالش مدیریت زمان و بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن، لذت کار کردن را دو چندان کرده و زندگی کارمندی را از یکنواختی خارج می کند. در صورتی که شما بدانید تنها هشت ساعت برای انجام کار مورد علاقه ی خود وقت دارید تمام تلاش خود را خواهید کرد تا بیشترین بهره وری را در این مدت داشته و هر چه زودتر کار خود را پیش از اتمام زمان تمام کنید. با در نظر گرفتن این مورد، هر روز از زندگی کارمندی به چالشی جدید بدل شده و شما مانع از ایجاد یأس در فرد می شود.

 

۳. برنامه ریزی صحیح برای اوقات فراقت

استراحت کردن بهترین راه برای افزایش بهره وری و تجدید قواست. وقتی که بدانید فقط هشت ساعت کار می کنید و پس از آن شانزده ساعت دیگر در اختیار دارید، برای اوقات فراقت خود برنامه ریزی دقیق تری خواهید داشت. تعهد شما به هشت ساعت کار، باعث خواهد شد که به هیچ وجه برنامه های از پیش تعیین شده ی خود را تغییر نداده و با خیال راحت زمان مورد نظرتان را صرف خانواده، تفریح و علایق خود کنید. از طرفی با تفریح و استراحت در این زمان ها از خستگی ذهنی نیز جلوگیری کرده و شور و نشاط خود را برای هشت ساعت کار جدید به دست می آورید.

 

چالش جدید برای بخشیدن تعادل به زندگی

آنچه در این مطلب ذکر شد،‌ نظرات شخصی من بود. اگر تا کنون روزانه شانزده ساعت صرف کار می کرده اید، به طور قطع این امکان که از فردا فقط هشت ساعت کار کنید، وجود ندارد. ممکن است در حال حاضر هشت ساعت کار کنید اما این را بدانید که در حقیقت فقط دو ساعت از زمان خود را صرف انجام کار مفید می کنید. در هر کدام از حالات، برنامه ی جدیدی در پیش رو دارید! تبریک می گویم، چالش شما از همین لحظه شروع شد! بزرگترین کارها با کوچکترین قدم ها شروع می شوند. شاید قدمی کوچک مثل میل به تغییر …

 

بعد از خواندن این مطلب چه کنم؟

می توانید مطلب « پیشنهاد های شغلی ای که جواب رد دادم! » را بخوانید.

0

۱۲ thoughts on “چرا نباید کارمندانی که بیشتر از هشت ساعت کار میکنند را استخدام کرد؟ (چرا نباید بیش از هشت ساعت کار کرد؟)

 1. اینا فک کنم برای اونایی هست که میخوان معمولی و رو تکرار روزانه بمونن باشنه نه واسه اونایی hard work anywhere هستند.
  چه توصیه هایی دارید برای ااونا ؟!
  اونا کجا استخدام بشن؟
  البته اینم حواسم هست “با این وجود به خاطر داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده، نظرات شخصی من بوده و الزاما به معنای پذیرفتن از طرف شما نیست. . ..”

  0
 2. سلامتی که خیلی اهمیت داره ولی انگار من و امثال من باید سلامتیمونو بدیم تا بقیه سلامتیشونو بدست بیارن.
  برنامه دارم اینکه ارشد بخونم و مقاطع بالاتر تا حداقل یکم شرایط بهتر بشه.ولی اینکه درباره هرچیزی دنبال برنامه میگردی و به فکر اصلاحش هستی و درحقیقت به فکر بهینه سازی هستی خوبه و انگار تاثیر گذار این طرز فکرت رو اندیشه هایی من

  0
  1. نمی فهمم که چرا مثلا شما باید سلامتی تون رو بدید تا بقیه سلامتی به دست بیارند! تمام حرف من هم همینه که کاری کنیم تا شرایط فعلی بهتر بشه و بتونیم بدون لطمه زدن به سلامتی کار کنیم. چون به هر حال کار بخش اعظمی از زندگی هر شخص رو به خودش اختصاص میده، برای همین باید بیشتر از هر چیز دیگه ای به تاثیراتش روی سلامتی توجه کرد.
   به نظر من خیلی از ماهایی که ادعا می کنیم خیلی کار می کنیم، در حقیقت زمان مفید خیلی کمی رو مشغول به کار کردن هستیم. نمونه اش خود من که الان دارم به جای انجام درخواست های مشتری، وبلاگم رو سر و سامان میدم!
   خیلی وقت ها برای فرار از انجام سختی کارها ( یا حداقل زمانی که فکر می کنیم اون کار سخت است ) رو میاریم به انجام کارهایی مثل چک کردن تلگرام، مرتب کردن میز کار و … یا در حالت بهتر رو میاریم به برنامه ریزی کردن برای اون کار ، که البته خیلی وقتها برنامه ریزی کردن بیش از حد طول می کشه. تقریبا اکثر افراد از این دست زمان های از دست رفته توی زمان کاری شون دارند. خب حالا چرا به جای زیاد کردن ساعت کاری، این موارد رو کم نکنیم؟‌

   0
 3. همه دوستدارن ایده ال کار کنن.ولی خب خیلی وقتا شرایط حاکم بر اطراف ما خیلی از اختیاراتو از ما میگیره من در هفته سه روزشو ۱۳ ساعت کار میکنم .دوتا شب و یه روز.شرایط کاری من اینو ایجاب میکنه مثلا وقتی شبکاری نمیشه یک صبح که شیفتتو عوض کنی.بعدم الان بخاطر مسایل مالی بیشتر افراد مجبورن به پول فکر کنن تا ساعت ایده تا برا کار.برایه رسیدن به ای شرایط باید خیلی از چیزا درست باشه.من خیلی وقتا اینقدر خسته ام بعد از۱۳ ساعت کار که بقیه روزو باید استراحت کنم و انگار که ۲۴ ساعتم صرف کار شده و این خیلی بده.

  0
  1. من شرایط کاری شما رو نمیدونم. قبول دارم که مسائل مالی هم خیلی مهمه. ولی سلامتی چقدر اهمیت دارد؟
   تغییرات بزرگ یک شبه محقق نمی شوند. ممکن هست که الان نتونید ولی چقدر به فکر اصلاح این روند هستیم؟ چه برنامه ای براش داریم؟

   0
  1. حرفت رو قبول دارم. خیلی از اوقات میزان کاری که باید انجام بدی از دستت خارجه
   ولی آیا این کار زیاد به این دلیل نیست که نتونستید خیلی از وقت ها «نه» بگید؟ توی این تمرین قراره به این ایده آل برسیم. ممکن هست الان خیلی با این وضعیت فاصله داشته باشید.

   0

دیدگاهتان را بنویسید