free hit counter code
اشتراک ایده,  پول

کجا سرمایه گذاری کنم؟ با صد هزار تومان چه کار می توان کرد؟ ( قسمت دوم + پاسخ )

در مطلب قبلی که با همین نام “کجا سرمایه گذاری کنم؟ با صد هزار تومان چه کار می توان کرد؟ بود و حدود 5 ماه قبل نوشته بودم، سوالی مطرح کردم در مورد اینکه پول کم را ( صد هزار تومان یا حتی کمتر ) کجا و چگونه می توان سرمایه گذاری کرد. در این مدت جواب های بسیاری دریافت کرده ام. جواب های امیدوار کننده و جواب های نا امید کننده. اما در تمام این مدت باور داشتم « کسی که نتواند هزار تومان پول را مدیریت کند، قادر به مدیریت میلیاردها تومان پول هم نیز نخواهد بود. »

 
کسی که نتواند هزار تومان پول را مدیریت کند، قادر به مدیریت میلیاردها تومان پول هم نیز نخواهد بود.
 

واکنش بسیاری از افراد در مواجهه با این سوال این بود که برای سرمایه گذاری به رقم بیشتری مثل 10 الی 20 میلیون تومان ( به صورت حداقلی ) نیاز است. ولی وقتی که از همین افراد می پرسیدم: ” اگر همین الان صد میلیون تومان به شما بدهم آن را کجا سرمایه گذاری خواهید کرد؟ ” جواب درست و منطقی ای نداشتند. افراد غالبا سرمایه گذاری را فقط خرید ملک و املاک می دانند و با این دیدگاه تنها زمانی می توان سرمایه گذاری کرد که پول مورد نیاز برای خرید خانه داشته باشید اما چون این نوع دیدگاه کاملا غلط می باشد هیچگاه موفق به سرمایه گذاری نخواهید شد!

حتی در صورتی که به هر شکلی پول مورد نیاز برای خرید یک خانه یا زمین برای فردی با چنین دیدگاهی مهیا شود به طور معمول ملکی را خریداری می کند که در دراز مدت مثلا 20 الی 30 سال دیگر سود به آن تعلق گیرد. در حالی که خرید اصولی ملک و املاک یکی از بهترین و مورد علاقه ترین راه های سرمایه گذاری برای هر فرد ثروتمندی است اما تفاوت از انجا آشکار می شود که سرمایه گذاران حرفه ای مدیریت پول را یاد دارند.

 

مدیریت پول یعنی چه!؟

مدیریت پول یعنی توانایی اداره کردن هر میزان پول، یعنی کاری که بسیاری از ثروتمند ترین افراد ایران و جهان انجام داده اند. یعنی شروع به ساختن کسب و کار و امپراطوری از همان جایی که هستند حتی از هیچ. با مطالعه ی زندگی نامه ی بسیاری از ثروتمندان می توان به این نکته پی برد که افراد موفق و ثروت مند برای رسیدن به ثروت همگی از یک قانون استفاده کرده اند یعنی سرمایه گذاری و توانایی افزایش سرمایه با همان میزان سرمایه ای که دست دارند. به طور مثال جوانی که با فروش یک فرش شروع کرده است و با کردن روی همان پول، به مرور یک فرش را دو فرش کرده است و همین طور الی اخر تا وقتی که شده است عظیم زاده! این الگو را در زندگی تمام ثروتمندان می توان یافت. توانایی مدیریت و افزایش پول حتی به اندازه ی هزار تومان.

 

سرمایه گذاری اشتباه چیست!؟

اغلب افراد در سرمایه گذاری همواره دچار اشتباه شده و با انجام چند حرکت ناشیانه تمام سرمایه ی خود را از دست می دهند. حرکاتی مثل خرید ماشین، ملکی که هیچ جای پیشرفتی ندارد و … به همین دلیل اشخاص ترجیح می دهند که ریسک نکرده و سرمایه گذاری های مطمئن مثل حساب پس انداز بانک ها و یا سرمایه گذاری های مطمئن تر دیگری انجام دهند. این افراد در بهترین حالت سالانه فقط 20 درصد سود از سرمایه ی خود خواهند گرفت و این بزرگترین اشتباه بوده و هر ساله سرمایه ی مربوطه را به سمت نابودی می کشاند چون گذشت سالها باعث کاهش ارزش پول می شود.

سود مرکب، راز سرمایه گذاری درست!!

قانونی بدون تغییر که از سالیان دراز با ما بوده است. قانونی که تمام ثروتمندان با کمک به ثروت های افسانه ای خود دست یافته اند. کتاب ثروتمندترین مرد بابل و اثر مرکب به این قانون اشاره داشته است که برای مطالعه ی بیشتر می توانید به آنها مراجعه کنید. پس تا اینجا متوجه شدیم که سرمایه گذاری های پی در پی و استفاده از سود مرکب یکی از راه های رسیدن به ثروت می باشد.

سود مرکب چیست!؟

 

چطور سرمایه گذاری را با هر میزان سرمایه ای شروع کنیم!؟ ( حتی صد هزار تومان )

راه های بسیاری برای سرمایه گذاری با هر مقدار پولی وجود دارد. آنچه در ادامه گفته خواهد شد تجربیات شخصی من در این مدت 5 ماه می باشد. همانطور که همه می دانند یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری خرید سکه و طلا می باشد. سکه هایی در بازار وجود دارد که می توان با مبلغ صد هزار تومان یا کمتر هم خریداری کرد ( سکه های پارسیان ). حدود چهار ماه قبل شخصی در تویتر در پاسخ به سوالم گفته بود که اگر یک ماه قبل ( یعنی زمان پرسش این سوال ) پول مورد نظر خود را طلا یا دلار خریدی بودی، با توجه به نوسانات اخیر بازار سود قابل قبولی گرفته بودی. هنگامی که شخص مورد این پیام را ارسال کرده بود قیمت طلا به طرز چشم گیری بالا رفته بود.

بعد از کمی تفکر به این نتیجه رسیدم که من الان می دانم قیمت طلا بالا رفته است اما یک ماه پیش تصورم این بود که قیمت طلا کاهش خواهد یافت! پس چیزی از دست نداده ام. با این نگاه اولین سرمایه گذاری را با پول مد نظر انجام داده و یک عدد سکه ی پارسیان خریداری کردم که پس از یک ماه 12 درصد سود به من داد.

 

20درصد سود بانک که بیشتر از 12درصد است!

شاید این سوال پیش بیاید که با سرمایه گذاری همان صدهزار تومان در بانک به سود بیشتری می توان رسید به همین دلیل قصد دارم توجه شما را به یک نکته ی کلیدی در مورد سود مرکب جلب کنم و آن هم زمان است! با فرض اینکه من پولم را در بانک سرمایه گذاری کنم پس از یک سال و دریافت 20 درصد سود بانکی، کل سرمایه ی من 120 هزار تومان خواهد بود. اما با سرمایه گذاری برای دوره ی کمتر از یکسال ( یعنی یک ماه ) و با همان سود 12 درصد پول من به این صورت رشد خواهد کرد:

ماه اول:  112،000 تومان

ماه دوم:  125،000 تومان ( 12 درصد کل پول یعنی 112 هزار تومان )

ماه سوم : 140،000 (12 درصد کل پول – 125 هزار تومان )

ماه چهارم: 156،800 تومان ….

همانطور که مشاهده کردید با استفاده از قانون سود مرکب فقط بعد از دو بار استفاده از این قانون به مبلغی بیش از آنچه بانک ها به شما سود می دهند خواهید رسید و نکته ی طلایی که راز ثروتمند شدن است استفاده هر چه بهتر و بیشتر از سود مرکب به نفع خود است. این بدان معناست که افراد ثروتمند به صورت روزانه یا حتی ساعتی با سرمایه شان کار می کنند و اینگونه روند رشد سرمایه ی خود را سرعت می بخشند.

 

 

آیا ریسک خرید طلا و دلار بالاست!؟

خرید دلار یا طلا با صد هراز تومان هیچ ریسکی ندارد. به این موضوع دقت کنید که حتی در صورت شکست فقط صد هزار تومان را از دست داده اید ( آن هم بخشی از آن و نه تمام آن را ) اما اگر همین اشتباه را با صد میلیون تومان پول مرتکب می شدید چه!؟ ما در حال آموزش و یادگیری هستیم، درست مثل کودکی که قصد دارد راه رفتن را بیاموزد. پس کاملا طبیعی است که در این یادگیری چند باری هم زمین خورده و متضرر شوید. اما نکته ی مهم اینست که ضرر ها در حد چند صد هزار تومان بیشتر نیست! در نقطه ی مقابل تصور کنید که در یک سرمایه گذاری اشتباه چند صد میلیون تومان ( که تمام سرمایه ی شماست ) را از دست داده اید! تکامل، نکته ی حیاتی در تمام جنبه های زندگی است! با شروع یادگیری سرمایه گذاری از چند صد هزار تومان زمانی که به مبلغ چند صد میلیون تومان برسید کوله باری از تجربه را در این مسیر به همراه خود دارید و با اتکا به آن با اعتماد به نفس بیشتر و ریسک کمتری سرمایه گذاری خواهید کرد.

 

همیشه نمی توان طلا یا دلار خرید! راه دیگری هم هست …

یکی از بهترین و کم ریسک ترین کارها برای سرمایه گذاری با هر مقدار پولی خرید و فروش اجناس دست دوم می باشد. زمانی که این راه را پیدا کردم سعی کردم حتی مبلغ کمتری از صد هزار تومان را امتحان کنم. به لطف سایت هایی مثل دیوار و شیپور و کمی زمان به راحتی می توانید اجناسی را که با پول مد نظر شما همخوانی دارد یافته و پس خرید دوباره با سودی معقول به فروش برسانید. افراد غالبا به فکر خلاص شدن از شر کالا یا جنس خود هستند به همین دلیل در هنگام خرید تا حد زیادی می توان از ایشان تخفیف گرفت و بعد از کمی تمیز کردن و رفع ایرادات کوچک کالای مد نظر می توان آن را به قیمت بالاتری فروخت.

تجربه ای که در این زمینه داشتم خرید کولپد لپ تاپ دست دوم بود. ابتدا مبلغ 45 هراز تومان برای اینکار در نظر گرفتم اما در زمان خرید موفق شدم این کولپد را به قیمت 30 هزار تومان بخرم. چون مدت زیادی بود که از آن استفاده نشده بود کولپد و کارتن آن کمی کثیف بود که بعد از تمیز کردن و گرفتن چند عکس خوب، کول پد را آگهی کردم و بعد از دو هفته همان کولپد را به قیمت 40 هزار تومان فروختم یعنی حدودا 30 درصد سود در طی دو هفته (: 

 

چند نکته در زمان خرید و فروش

اینها تجربیات شخصی من است که ممکن است به شما نیز کمک کند.

  1. افراد غالبا به دنبال فروختن کالا یا جنس خود به هر قیمت و آزاد کردن فضا هستند، پس می توان تخفیف های خوبی از ایشان گرفت
  2. در هنگام فروش به ظاهر کالا و تمیز بودن آن توجه کنید.
  3. اگر در اوایل راه هستید سعی کنید کالایی بخرید که کمی از آن سر در آورید. مثلا کولپد با زمینه ی کاری ارتباط بیشتری دارد.
  4. اگر مهارتی دارید شاید بتوانید با انجام یکی دو کار کوچک رو کالا و بهبود یا تعمیر آن سود بیشتری به جیب بزنید.
  5. به طور کلی خرید کالا و انجام برخی کارها مانند تزئین و .. سود خوبی برای شما خواهد داشت.
  6. برای خرید عجله نکنید، اگر مشتری به مبلغ پیشنهادی شما تن در نداد، برای موقعیت های بعدی صبر کنید.

 

در پایان

آنچه اشاره شد بخشی از راه های پیشنهادی من برای سرمایه گذاری با هر میزان پولی بود. اما به جز این موارد، گزینه های دیگری هم هست که در حال کار کردن روی آنها هستم اما چون هنوز تکمیل نشده اند در این مطلب اشاره ای به آنها نشده است. به زودی پس از اتمام این موارد، تجربیاتم در این زمینه را نیز خواهم نوشت. تا آن زمان از شما دوست گرامی که این مطلب را مطالعه فرمودید، تقاضا دارم تجربیات خود را در زمینه ی سرمایه گذاری یا امتحان کردن روش هایی که ذکر شد، از طریق قسمت نظرات با من در میان بگذارید.

 

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.