free hit counter code
توسعه فردی

کوله پشتی ۹۶ عباس شکیبا

چندی پیش به دعوت ویرگول که دیگر این روزها نمی توان نقش آن را در وبلاگستان فارسی کمرنگ دانست، کاربران وبلاگستان نوشتن کوله پشتی های خود را آغاز کردند. همین چند روز پیش هم صدرا از نود و شش و اتفاقات آن نوشت تا بالاخره من هم تصمیم بگیرم در مورد کوله پشتی ام یا چیزی نزدیک به مفهوم کوله پشتی بنویسم.

کوله پشتی چیست؟

کوله پشتی پویشی است که چند سال پیش آغاز شد. شرکت کنندگان در این طرح می بایست کوله پشتی هر سال را مورد بررسی قرار داده و مشخص کنند که در سالی که گذشت به چه کارهایی مشغول بوده اند؟ چه پیشرفت هایی داشته اند و چه عواملی مانع رسیدن به اهداف آنها شده است؟

ضمنا هر شخص باید اهداف و موارد مثبتی که قصد دارد با خود به سال آینده ببرد را در کوله پشتی سال آتی قرار دهد و در مورد حذف مواردی که مانع رشد و پیشرفت وی شده اند نیز برای سال بعد برنامه ریزی کند.

پس کوله پشتی به طور ساده : در سال گذشته چه پیشرفتی داشته ام و برای سال بعد چه برنامه هایی دارم؟

موفقیت های درون کوله پشتی من در سال ۹۶

در سالی که گذشت موفقیت های زیادی داشته ام یا نداشته ام!؟ باید در نظر گرفت که موفقیت یا عدم موفقیت نسبت به اهداف سنجیده می شوند. لذا اینکه نمیی از سال ۹۶ را مشغول کار کردن در یک شرکت برنامه نویسی به عنوان توسعه دهنده ی ربات تلگرام بودم، خود یک موفقیت است.

پس از آن توسعه ی شبکه دوستان متخصص به واسطه ی کار در همان شرکت نیز موفقیت دیگری است که البته به طور شایسته از این پتانسیل استفاده نکردم. یعنی شکست خوردن در عین پیروزی!

شرکت در یک جلسه از دورهمی های همفکر و جلسات باز نرم افزاری نیز یکی دیگر از موفقیت های من بود! ( یک بار در طی دوازده ماه! ) در حاشیه ی گفتگو های های همین جلسات موفقیت بعدی من بدست آمد!

شروع مجدد وبلاگ نویسی از نیمه ی دوم سال که بعد از وقفه ای دو ماهه با جدیت بیشتری در راس امور قرار گرفت. باید همین جا بدون معطلی ذکر کنم که نوشتن وبلاگ باعث بهبود مهارت هایی در من شد.

ترمیم، عصب کشی و پر کردن چندین دندان دیگر، از جمله موفقیت های دیگر این سال بود که باعث دستیابی به موفقیتی دیگر در زمینه ی سلامت و بهداشت شد که از جمله ی آن به عادت کردن به مسواک زدن می توانم اشاره کنم.

بهبود مهارت ها در زمینه ی شنیداری انگلیسی به صورت Self-study یا همان خودخوان

شغل برنامه نویسی و خصوصا دو هفته ی آخر مرداد ماه به دلیل تحرک کم باعث اضافه وزن زیادی شده بود. ( صد و دو سه کیلو! ). در نیمه ی دوم به طور ناخواسته موفق شدم به وزن نزدیک به ایده آل خودم یعنی ۸۸ کیلو برسم. ( وزن ایده آل که در نظر گرفته ام ۸۰ کیلوگرم می باشد )

جای بسی تاسف باقیست که با سن ۲۶ سال هنوز کارت پایان خدمت در دست ندارم. از جمله دستاورد های دیگر رویارویی با غول سربازی در نیمه ی دوم سال بود. البته هنوز هم کارت مورد نظر را با دستان خود لمس نکرده ام، با این وجود تا ۲۰ الی ۳۰ روز دیگر این مهم نیز محقق خواهد شد.

سه ماهه ی آخر نیز خود شامل تغییری بزرگ در زندگی ما یعنی آغاز زندگی مشترکمان بود. نوشتن در این مورد را به دلیل درخواست های شیرینی، بیش از این جایز نمی دانم 😐

بالاخره بعد از سالها موفق شدم با کتاب آشتی کرده در زمره ی کتاب خوان ها قرار گرفتم.

شکست های درون کوله پشتی ۹۶

مجبور به ترک کار و بازار کار در نیمه ی دوم سال بودم.

تقریبا تمام پس اندازم را در دو ماهه ی اول نیمه ی دوم سال از دست دادم که البته ارزشش را داشت.

در نهایت بعد از هشت یا نه ماه اشتغال به برنامه نویسی حرفه ای ربات تلگرام، متوجه شدم که تصمیم اشتباهی در زمینه ی آینده شغلی گرفته ام.

اهداف سال ۹۷

یادگیری، یادگیری، یادگیری ! توسعه ی مهارت های کاری به عنوان توسعه دهنده یکی از اصلی ترین اهداف سال جاری خواهد بود.

پس انداز یک دهم از درآمد سال، بر طبق الگوی پیشنهاد شده ی ثروتمندترین مرد بابل .

هشت ساعت کار مفید در روز و تلاش برای به صفر رساندن کار کردن در ساعات دیگر. به طوری در مدت ۲۴ ساعت تنها هشت ساعت را مشغول به کار باشم و مابقی را در اختیار خودم و خانواده ام باشد.

بهبود کمی و کیفی کتاب خواندن. با توجه به وضع کنونی قادر هستم ماهانه ۷۵۰ صفحه کتاب بخوانم، اما هنوز فاصله ی زیادی با این عدد دارم.

بهبود مهارت های فردی در مذاکره، مدیریت زمان، رفع خجولی و در نهایت غلبه یا پذیرفتن اهمالکاری !

چه مواردی از قلم افتاده است؟

شاید در سال جدید اهداف جدیدی نیز به این لیست افزوده شود، با این وجود، چه این لیست تغییر کند و چه تغییر نکند، حتما سعی خواهم کرد سال بعد کوله پشتی پربار تری داشته باشم. قطعا هیچ کوله پشتی ای بی عیب و نقص نیست، حتی کوله پشتی من. لطفا نواقص کوله پشتی ام را به من گوشزد کنید.

 

بعد از خواندن این مطلب چه کار کنم؟

می توانید “آمار و ارقام وبلاگ عباس شکیبا در سال ۱۳۹۶ ؛ تعداد پست، بازدید، رتبه الکسا” را بخوانید.

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید