گاهی به وبلاگ نویسی مثل دوران کودکی نگاه کنید!

این مطلب در ادامه ی سلسله مطالب مربوط به چالش وبلاگ نویسی منتشر شده است. در صورت تمایل شما هم می توانید در این چالش شرکت کرده و از جوایز مادی و معنوی آن بهره مند شوید. جناب لامعی پس از حدود گذشت دو هفته از شروع چالش در مطلبی کمی انرژی توشه ی راه شما کرده اند، که خواندن آن را توصیه می کنم. در راستای همین مطلب جناب لامعی قصد انتشار مطلبی در مورد یکی دیگر از روش های نوشتن دارم، البته لازم به ذکر است که تمامی این موارد نظر شخصی بنده بوده و ممکن است چندان پایه ی علمی نداشته باشد، با این همه برای من جواب داده است!

هر وبلاگ نویسی در ابتدای راه همیشه با مشکلاتی مثل چی بنویسم؟ یا از کجا چیزی برای نوشتن گیر بیاورم؟ و … روبرو است. خبر خوب آن است که این مشکل فقط مختص شما نبوده و اکثر وبلاگ نویسان در ابتدای راه با آن مواجه می شوند. خبر خوش تر آنکه این مشکل همیشگی نبوده و همانطور که وبلاگ نویسان حرفه ای نیز روزگاری در همین مرحله بوده اند، شما نیز خواهید توانست بر این مشکل فائق آمده و تبدیل به یک وبلاگ نویس حرفه ای شوید. در ادامه راهکارهایی برای آن ارائه خواهم داد.

مثل همیشه، تمرین، تمرین، تمرین

ممکن است تا بحال بارها این جمله را شنیده/خوانده باشید با این همه باز هم شیندن/ خواندن چند باره ی آن تا زمانی که تبدیل به ملکه ذهن گردد، خالی از لطف نخواهد بود. با تمرین و ممارست در هر کاری خواهید توانست به بهترین فرد در آن زمینه تبدیل شوید. تنها مسئله مدت زمان رسیدن به این جایگاه خواهد بود که بسته به هر شخص و مقدار پشتکار وی تغییر خواهد نمود. با تمرین و پشتکار قادر خواهید بود نه تنها در وبلاگ نویسی که در هر کار دیگری به بهترین فرد در آن زمینه تبدیل شوید. پس توصیه می کنم از هم اکنون دست به کیبورد شده و شروع کنید به نوشتن! اما کمی صبر کنید! دقیقا چه چیزی باید بنویسیم؟

چه چیزی بنویسیم؟

اصلی ترین سوالی که ممکن است هر نویسنده یا وبلاگ نویس تازه کاری ساعت ها در حالی که به صفحه سفید ادیتور یا برگه های سفید زل زده و از خود سوال کند همین خواهد بود. چه چیزی باید بنویسم؟ به نظر من بهترین نویسنده ها و وبلاگ نویس ها هم حتی سال ها بعد از نوشتن و کسب تجربه هنگام نوشتن باز هم با این سوال مواجه خواهند شد! چه بنویسم؟ اما نکته آنجاست که این افراد طی سالها آموخته اند که چگونه از دل هر مطلب به ظاهر کوچک و ساده ای یک مطلب عالی بیرون بکشند، که اصلی ترین علت آن تمرین مداوم بدون نا امیدی بوده است. ایده ای ندارید؟

سرمشق امروز برای نوشتن!

دوران کودکی را به یاد دارید؟ هنگامی که در حال آموختن الفبا بودیم! سرمشق ها را چطور؟ کمی بعد تر از کلاس های انشا؟ چطور ممکن بود چهل نفر ( بله من از همان نسلی هستم که کلاس ها چهل، پنجاه نفری بود (: ) چهل مطلب متفاوت در مورد یک موضوع بنویسند. ممکن است نمره شما در درس انشا کم بوده باشد با این همه هر چقدر هم که در این درس ضعیف بوده باشد باز هم یکی دو پاراگراف را که نوشته اید! کمی به دوران کودکی برگردید ، یک موضوع انتخاب کنید ( کلیشه ای : علم بهتر است یا ثروت؟ یا شاید هم در مذمت چراغ های زنون اتومبیل پشت سری! ) و شروع کنید به نوشتن در مورد آن!

یک نکنه از سلسله نکات نوشتن! نکته ی امروز

داستان سرایی کنید!

یکی از بهترین راه ها برای تفهیم هر چه بهتر یک مطلب استفاده از شیوه ی داستان سرایی است. یک داستان مرتبط با موضوع خود که می تواند یک تجربه شخصی باشد یا حتی یک داستان ساختگی تا حد زیادی می تواند به شما در انتقال افکارتان کمک کند.

در پایان توصیه می کنم، همانطور که قصد و نیت طراحی چالش وبلاگ نویسی فقط نوشتن بوده است، خوب یا بد، فقط بنویسید! فقط سخت ترین قدم ( اولین قدم ) هایتان را بردارید. ضمنا نظرات و این مطلب را دوستانتان به اشتراک بگذارید. برای ارتباط با من از تویتر و یا کامنت های وبلاگ می توانید استفاده کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید