free hit counter code
نوشتن,  وبلاگنویسی

یک فرد حرفه ای چطور وبلاگ می نویسد؟

آیا هنگام نوشتن مطلب جدید برای وبلاگ آشفته می شوید و نمی دانید از کجا و چطور شروع کنید؟ به عنوان وبلاگ نویس یکی از دغدغه هایم آماده کردن یک مطلب جدید بوده است. در این مطلب سعی دارم راه پیشنهادی خودم را برای آماده کردن یک مطلب برای انتشار در وبلاگ ذکر کنم. 

من می نویسم …

همانگونه که پیش از این نیز گفته ام یکی از تکنیک های نوشتن، تمرین من می نویسم می باشد. این تکنیک به شما می آموزد که چگونه نوشتن را بدون داشتن هیچ گونه ایده ای شروع کنید.  در این تمرین زمانی که چیزی برای نوشتن نداشتید، فقط جمله ی من می نویسم را نوشته و این کار را تا وقتی که مطلبی برای نوشتن به ذهن تان برسد ادامه دهید.

 

اجازه دهید مطلبتان جا بیوفتد!

بعد از انجام تمرین فوق، مطلب مربوطه را برای چند ساعت به حال خود رها کنید تا خوب جا افتاده و آماده ی ویرایش شود (; ایجاد فاصله ی چند ساعتِ بین نوشتن و ویرایش، این اجازه را به شما می دهد که نوشته خود را موشکافانه تر و دقیق تر مورد بررسی قرار دهد.

 

نوبت می رسد به قتل عام کلمات!

چند ساعت بعد، دوباره نوشته ی خود را مطالعه کرده و سعی کنید کلمات و جملات اضافی را حذف کنید. از خود بپرسید وجود این جمله در این قسمت چقدر ضرورت دارد؟ آیا می توانم فضایی به این ارزشمندی را در وبلاگم به آن اختصاص دهم؟ فرض کنید به ازای هر کلمه ای که در وبلاگ خود منتشر میکنید باید هزارتومان به بازدیدکننده ی خود بدهید. آیا باز هم حاضرید آن کلمات آنجا باشند؟ و به خاطر داشته باشید که انتقال مطلب با کمترین کلمات نیاز به هنرمندی دارد!

 

علاوه بر نویسنده بودن، خواننده هم باشید!

وقتی که کار ویرایش را تمام شد، یک بار دیگر نوشته ی خود را مطالعه کنید.خودتان را به جای کاربر بگذارید و از خودتان بپرسید خواندن این مطلب چه چیزی به من یاد داد؟ به کدام نیاز من پاسخ داد؟ اگر جوابی برای این سوالات پیدا نکردید، باید سعی کنید موارد دیگری را به مطلب تان اضافه کنید، تا بالاخره جوابی برای این سوالات داشته باشید.

 

در وبلاگ خود معلّمی کنید!

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که چرا باید این مطلب را بنویسم؟ خود را در مقام معلمی ببینید که شاگردان فراوانی دارد و هر مطلب شما باید درس تازه ای به آنها بدهد. اگر با چنین دیدگاهی شروع به نوشتن کنید، قطعا سریع تر از انچه که تصور کنید، صاحب یکی از پر بازدیدترین وبلاگ ها خواهید بود.

با حجم کم مطالب چه کنیم؟

بعد از انجام تمام این موارد حس می کنید که مطلب مورد نظر حجم کمی دارد؟ ایا باید چند روزی صبر کرد و به حجم آن افزود؟ جواب من خیر است. چون علاوه بر اینکه موفق شده اید از دام کمالگرایی فرار کنید، نقشه ی راهی هم برای ادامه ی مسیر نوشتن پیدا کرده و می دانید که به عنوان مطلب بعدی چه چیزی بنویسید! بین سئو و کاربر واقعی کدام را انتخاب خواهید کرد؟

سئو و گوگل یا بازدید کننده؟

نوشتن یک مطلب طولانی احتمال به کاربردن کلمات کلیدی بیشتر و در نهایت افزایش بازدید از طریق گوگل را افزایش می دهد. اما قبل از آن مشخص کنید که اولویت اصلی شما چیست؟ کاربری که از طریق گوگل وارد سایت شما شده اما وقتی که مطلب مورد نظرش را پیدا نمی کند یا کاربری که پاسخ نیازهای خود را در وبلاگ شما پیدا می کند؟ به نظر شما کدام کاربر دوباره به سایت شما مراجعه می کند؟ در چه صورتی کاربر به صفحات دیگر هم خواهد رفت؟

1+

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.