free hit counter code
برنامه نویسی

چطور بدون نمونه کار وارد بازار کار شوید؟

وارد شدن در بازار کار، آن هم در شرایطی که شرط ورود به آن داشتن نمونه کار است کار سختی است و از آن سخت تر داشتن نمونه در شرایطی که وارد بازار نشده‌اید،‌می باشد. سوالی که اوایل ذهنم را درگیر کرده بود مثل تمام کسانی که در اول راه هستند و قصد دارند برنامه نویس شوند،‌ این بود که چطور می‌توانم بدون داشتن نمونه کاری قوی وارد فضای کاری و اصطلاحاً بازار کار بشوم؟

 

تفکر غلط، برای مدتی رایگان کار کن!

اولین ایده ای که در این زمان به ذهن می رسد، کار کردن به صورت رایگان است.کمی جستجو می‌توانید مطالبی را در این زمنیه پیدا کنید که توصیه کرده‌اند بین اقوام و آشنایان خود کسی را پیدا کنید که نیاز به یک سایت دارد و این کار را به صورت رایگان برایش انجام دهید، همین خودش علاوه بر اینکه یک نمونه کار دارید، یک نوع تبلیغ هم هست، اما این کار در اکثر مواقع هیچ نوع تبلیغی برای شما نخواهد شد! چرا که معمولا این نوع سایت ها بازدید چندانی نخواهند داشت و علاوه بر آن شخص مورد نظر نیز دارای روابط چندان بالایی که به پیشرفت شما کمک کند، نمی باشد.

 

کارفرمای خودتان باشید!

برای شروع می‌توانید به جای رایگان کار کردن، برای خودتان کار کنید. سعی کنید چند کار مشابه را انتخاب کرده و برای خودتان انجام دهید. مثلاً یک سیستم بلاگ نویسی کوچک و جمع و جور برای خودتان بنویسید. در قدم بعدی می‌توانید پا را کمی فراتر گذاشته و به دنبال نوشتن اولین فروشگاه اینترنتی خود باشید و تا زمانی که موفق نشده به عرصه ی بازار کار وارد شوید، به همین روش ادامه داده و وبسایت های گوناگونی برای خود درست کنید. پس از آن علاوه بر آنکه مهارت های خود را توسعه داده اید نیز در هنگام مصاحبه می توانید از همین موارد استفاده کنید.

 

کاربر برای هیچ‌کس اهمیت ندارد!

در همان ابتدای راه که بودم، همیشه خودم را به دلیل نداشتن نمونه کاری که آنلاین بوده و دارای چندین هزار کاربر باشد، سرزنش می‌کردم و فکر می‌کردم علت قبول نشدن من از طرف کارفرما همین باشد! مدام منتظر بودم تا یکی از سایت‌هایی که طراحی کرده بودم،‌ به شهرت برسد و بالاخره از آن طریق و با اعتبار آن من هم به آب و نانی برسم! (:

اما هر چه جلوتر رفتم، رزومه ام خالی تر شد! بسیاری از کارهایی که انجام داده‌ام و سایت‌هایی که طراحی کرده ام، یا اصلاً از طرف کارفرما شروع به کار نکردند و یا بعد از چند سال به فعالیت خود خاتمه دادند!

اکنون پس از شش سال تجربه در این زمینه می‌دانم که آنچه که حائز اهمیت است، به سرانجام رساندن یک کار می‌باشد و نه آنلاین بودن یا تعداد کاربر بالا! بیشتر از همه اینکه تعداد کاربر کمترین اهمیتی برای معرفی یک وبسایت یا برنامه ی تحت وب به عنوان نمونه کار ندارد! چیزی که مهم است، در قدم اول کار کردن سایت/برنامه و اجزا آن و پس از آن نحوه ی نوشته شدن کدها می باشد. آنچه از شما هنگام مصاحبه کاری خواسته می شود کد یا کار به سرانجام رسیده خواهد بود.

 

اما نمونه کارهایی که برای خودم باشد و کسی پشتش نباشد که ارزش چندان در نظر کارفرما ندارد!

ممکن است با آن نمونه کارها در یک شرکت بسیار معتبر استخدام نشوید، اما حداقلی میتوانید وارد بازار کار شوید. لطفاً هر چه سریعتر به داخل حوض پریده و خود را به میانه ی بازار کار برسانید. شاید اگر دوباره به آن زمان برگردم، راه دیگری به جز یادگیری مداوم را بپیمایم!

 

شناخت خیلی مهم است! چند نفر من و توانایی هایم را می شناسند؟

زمانی که اولین دوره های آموزشی را پشت سر گذاشتم و وارد جامعه‌ای شدم که باید در جستجوی کار و ورود به بازار کار می‌بودم، خیلی زود متوجه شدم آنچه که آموختم با تمام مزیایی که دارد، چندان هم به درد ورود به بازار کار نمی خورد! درآمد میلیونی در ماه، پروژه هایی با رقم های بالا و درخواست های مکرر از گوشه و کنار برای سفارش پروژه طراحی سایت و … مواردی بودند که نصیب من نشدند و خیلی زود با واقعیتی دیگر آشنا شدم! کسی من را نمی شناخت و به من اهمیت نمیداد!

 

پله های ترقی را درست بپیمایید!

به طور قطع در ابتدای کار شما نمی توانید یک کار فوق‌العاده ارائه دهید حتماً در نظر داشته باشید که پیمودن پله های موفقیت و ترقی نیاز به صبر، حوصله و استقامت دارد. از اولین پله ها شروع کرده و از همان ابتدا انتظار موقعیت شغلی بسیار عالی را نداشته باشید. کم کم و با افزایش سطح دانش خود، پله‌ها را بپیمایید. قبول کنید که در ابتدای کار هستید و هنوز مطالب زیادی وجود دارد که باید بیاموزید.

 

برای یادگیری باید هنرمند بود!

بزرگترین هنر در یادگیری یک مهارت چیزی نیست جز توانایی استفاده از معلوماتی که در اختیار دارید. زمانی که اولین دوره مقدماتی PHP را پشت سر گذاشتم، متوجه شدم که تمامی مباحث ذکر شده در دوره را پیش از آن نیز می دانستم. اما چه چیزی باعث شده بود که از عهده ی طراحی یک سایت برنیایم؟ در دوره ی مذکور به جای طراح سایت، هنرمند شدم! آموختم که چطور می‌توان با همان اطلاعاتی که دارم یک سایت را به طور کامل خودم طراحی کنم و توسعه دهم!

 

توصیه ی من را برای وارد شدن به بازار کار فراموش نکنید!

وارد شدن به بازار کار و سپس پیمودن راه رشد بسیار آسان تر از این است که بخواهید تا زمان قبولی در مصاحبه فقط در حال یادگیری باشید. یادگیری بیش از حد نوعی آفت است و باعث گیر کردن در یک سیستم باطل شده و ذهن‌تان را مسموم می کند. همانگونه که ذهن من را مسموم کرده بود و هر بار که در مصاحبه‌ای رد می‌شدم با خودم می‌گفتم: «لابد آن‌ها هم حق داشته اند! حتماً اطلاعاتم کم بوده است! بهتر است چند ماهی دست نگه داشته و مجدداً به یادگیری بپردازم

 

خودتان را دست کم نگیرید!

یقین داشته باشید فردی منتظر شماست و درست به همان میزان از تخصص شما نیاز دارد.خود و توانایی‌های تان را باور داشته باشید. پس کمی هم دست از یادگیری بردارید و به دنبال جستجو باشید. اجازه بدهید در حین کار با مشکلات روبرو شده و با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید. برای موفق شدن بهترین روش آموزشی را در پیش بگیرید! با کار کردن، دنیا های جدید و چیز های جدید را کشف کنید.

 

0

عباس شکیبا؛ علاقه مند به توسعه فردی و هر روز بهتر شدن. همیشه سعی می کنم در این مسیر، تجربیاتم را از طریق نوشتن با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید